Mobil Dünya Kongresi “Corona bize bir şey yapmaz” dedi

Dünya GSM Birliği yaklaşan Dünya Mobil Kongresi ve etkinliklerine virüs gölgesinin düşmemesi, insanların korkmaması için birbiri ardına demeçle vermeye başladı.

GSMA, MWC Barcelona’da Coronavirus salgınının kongreyi etkilemeyeceğini söylüyor. İspanya’da yapılacak olan kongrenin salgın konusunda hiçbir sorun çıkarmayacağını söyleyen yetkililer aynı zamanda bölgenin de risk taşımadığını dile getiriyorlar.

Her ne kadar kapsamlı planlar yaptıklarını söyleseler de fuarın en önemli katılımcıları Çin’den geliyor. Avrupa Çin’den yiyecek içecek hatta kolilenmiş mal kabul etmezken oradan gelecek insanları sırf kongre yapılmaz zarar ederler diye kabul etmeleri bambaşka bir olay.

GSMA, yaptığı açıklamada, katılımcıların sağlığını korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış Fira Gran Via, Fira Montjuic ve La Farga L’Hospitalet mekanlarında çok çeşitli hijyen önlemlerinin sağlanacağını söyledi.

Bu önlemler arasında Dünya Sağlık Örgütü ve diğer sağlık otoritelerinin tavsiyelerine uymak, bulundukları yerdeki seyahat kısıtlamalarına uymak, karantinaya zaman ayırmak için İspanya’ya erken gelmek ve maskelere erişim sağlamak da dahil.

Geçen ay örgüt, özellikle yüksek hacimli temas noktalarına odaklanarak Barselona’daki tüm alanlarda kapsamlı temizlik ve dezenfeksiyon programlarının yapılacağını duyurdu. Sağlık bilgileri ve tıbbi noktalar da tüm bölgelerde yaygın olacak.

Şimdi şöyle düşünün: Türkiye’de bir fuar olsa ve oraya Asya’dan tek kişi bile gelmese o fuara Avrupa’dan kimse gelmezdi. Ancak Avrupa bana çok inandırıcı gelmeyen temizlik aktivitelerini yerine getirdiğini söyleyerek herkesi bu etkinliğe çağırıyor. Gerçekten bu fuara katılmak şu anda bana çok saçma geliyor.

Türkiye’den yüzlerce, hatta binlerce kişi bu fuara gidecek hoplaya zıplaya. Gitmeseler daha iyi olurdu. Bu bir risk alma değil düpedüz saçmalık. Ama insanlar gidiyorlar işte…