Mobil internet 18 kat artacak

Cisco Görsel Ağ Endeksi’nin (VNI) 2011’den 2016’ya kadar Küresel Mobil Veri Trafiği Öngörü Raporu’na göre önümüzdeki beş yıl içerisinde dünya çapında mobil veri trafiği 18 katına çıkarak, 2016 yılında ayda 10,8 eksabayta veya yılda 130 eksabayta ulaşacak.

Mobil veri trafiğinde beklenen bu keskin artış, kısmi olarak internet bağlantılı mobil cihazların sayısında öngörülen artış miktarından kaynaklanıyor. Tahminlere göre bu cihazların sayısı, dünya nüfusunu geçecek (2016’daki tahmini dünya nüfusu 7,3 milyardır; kaynak: Birleşmiş Milletler). Cisco, 2011-2016 yılları arasında küresel mobil veri trafiğinin küresel sabit veri trafiğine oranla üç kat daha hızlı büyüyeceğini öngörüyor.

Yılda 130 eksabayta ulaşacağı öngörülen mobil veri trafiği şunlara karşılık geliyor:
33 milyar DVD.
4,3 katrilyon MP3 dosya (müzik/ses).
813 katrilyon kısa mesaj servisi (SMS) cep telefonu mesajı.

Mobil veri trafiğindeki bu artış, tahmin raporunun kapsadığı dönemde yüzde 78’lik bir yıllık bileşik büyüme oranına (CAGR) karşılık geliyor. Sadece 2015 ve 2016 yılları arasında öngörülen mobil internet trafiğindeki artış, 2012 yılı için öngörülen tüm mobil internet trafiğinin yaklaşık üç katına denk geliyor. Bu önemli artış miktarlarının temel olarak aşağıdaki eğilimlerin sonucu olarak gerçekleşeceği öngörülüyor:

  1. Akışla Gelen İçerikte Artış: Kullanıcıların artan bir biçimde sadece internetten indirilebilen içeriğe kıyasla giderek daha fazla isteğe bağlı veya akışla gelen içeriğe ihtiyaç duymasından dolayı, mobil bulut trafiği artarak 2011’den 2016’ya kadar 28 katına çıkacak ve bu artış yüzde 95’lik bir CAGR’ye karşılık gelecek.

  2. Daha Fazla Mobil Bağlantı: Cihazdan Cihaza (M2M) modüller de dâhil olmak üzere, 2016 yılında dünyada 10 milyardan fazla mobil internet bağlantılı cihaz olacak. Bu sayı, aynı tarih itibariyle 7,3 milyar olması öngörülen dünya nüfusunun üzerinde olacak. (M2M’lerin kullanımına örnek olarak dijital panoları güncellemek için kablosuz ağ bağlantısı kullanılması gösterilebilir. Bu sayede panolara reklam verenler günün belirli saatlerinde ya da haftanın belirli günlerinde pano ekranında farklı mesajlar sergileyebiliyor. Ayrıca, benzin fiyatlarında gerçekleşen değişiklikler gibi, küresel düzeyde gerçekleşen ani değişikliklerin bu tür cihazlara mesaj olarak gönderilmesine olanak sağlanmış oluyor).

Gelişmiş Bilgi İşlem Cihazları: Mobil cihazlar daha güçlü hale geliyor ve bu da daha fazla veri trafiği oluşmasına ve tüketilmesine yol açıyor. Bu eğilimin en önemli örneği olan tablet bilgisayarlar tarafından meydana getirilen veri trafiği, 2011’den 2016’ya kadar 62 katına çıkacak. Bu oran, öngörü raporunda yer alan tüm cihazlar arasındaki en yüksek artış oranına denk düşüyor. 2016 yılında tablet bilgisayarların meydana getireceği mobil veri trafiği (ayda bir eksabayt) 2010 yılındaki toplam aylık küresel mobil veri trafiğinin (ayda 237 petabayt) dört katına karşılık gelecek.

  1. Daha Hızlı Mobil Bağlantı: Mobil ağ bağlantı hızındaki artış, mobil veri trafiğinin artmasında önemli bir rol oynayacak. Daha yüksek hız, daha fazla tüketim anlamına gelecek. Cisco mobil bağlantı hızının (2G, 3G ve 4G ağları da dâhil olmak üzere) 2011’den 2016’ya kadar dokuz katına çıkacağını tahmin ediyor.

  2. Daha Fazla Mobil Video: Mobil cihaz kullanıcıları en iyi mobil bağlantı deneyiminden faydalanmak istiyorlar. Bu da, genellikle mobil video anlamına geliyor. 2016 yılında mobil videolar tüm mobil veri trafiğinin yüzde 71’ini oluşturacak.

Ayrıca, Cisco’nun gerçekleştirmiş olduğu çalışmaya göre, 2016 yılındaki tüm akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yüzde 71’inin (1,6 milyar) İnternet Protokolü Sürüm 6 (IPv6) mobil ağ bağlantısı olacak. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında ise, 2016 yılında dünyadaki tüm mobil cihazların yüzde 39’u (4 milyardan fazla cihaz) IPv6 uyumlu olacak.

Büyümesi Öngörülen Başlıca Bölgeler
Cisco tarafından güncellenen öngörü raporuna göre, aşağıdaki bölgeler en yüksek veri trafiği artış oranına sahip olacak.
· Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri yüzde 83 CAGR oranı ve 21 kat artış ile en yüksek ikinci bölgesel mobil veri trafiği artış oranına sahip olacaklar.

Daha Yüksek Küresel Mobil Bağlantı Hızlarının Etkisi
Geçtiğimiz yıl içerisinde ortalama mobil bağlantı hızı iki katına çıktı ve 2016 yılına kadar bu hızın dokuz katına çıkması bekleniyor. Mobil bağlantı hızları, mobil veri trafiğindeki artışı destekleyen ve düzenleyen önemli bir faktördür.