NASA Twitter’a uzayı sunacak

Eğer siz de uzay ile yakından ilgiliyseniz ve NASA’yı Twitter’da takip ediyorsanız Florida’ya gidip NASA’nın gerçek zamanlı roket atışını izlemeye davet edilme şansına sahip olabilirsiniz. Uzay mekiği programlarının resmen sona erdiğini düşünürsek bu bir uzay mekiğinin uzaya gönderilişi seremonisi olmayacak. NASA, 6 ülkeden seçeceği 150 Twitter takipçisine Juno uzay aracının atılışını izleme şansını yaşatacak.

Juno, Atlas V adlı rokete bağlanarak Florida’nın Cape Canaveral bölgesinden ayrılacak ve 2016 yılında da aracın Jüpiter’e vararak operatör böceği olarak görev yapmaya başlaması bekleniyor. Juno’dan beklenen ise Jüpiter ve çevresindeki cisimlerin fotoğraflarını çekmek olacak. Juno aynı zamanda çeşitli gazları bünyesinde bulunduran gezegenin iç bölümlerini, atmosferi ve aurorayı inceleyecek bir görev üsteleniyor olacak.
Kazananlar ayrıca NASA’nın ‘has adamları’ ile tanışıp konuşma fırsatı yakalayacak ki, bunlardan biri de NASA’nın önde gelen bilimadamlarından Waleed Abdalati olacak. Abdalati’nin bu kulağa sıradan gelen titrine aldırmayın. Kendisi konusunda oldukça ehli ve gelebilecek tüm soruları yanıtlayabilecek yetkinlikte. Bu 150 kişiye tavsiye edilebilecek en önemli şey ise uzay mekiği programlarında bulunan NPR tablosunu detaylı bir şekilde incelemek olacaktır. Böylelikle bu şanslı takipçiler NASA’nın büyük adamı ile konuşacak bir şeyler bulabilirler.
Uzay mekiğinin kalkış anını internetten NASA’nın Ustream’deki resmi hesabından canlı olarak izleyebilirsiniz. 4 Ağustos’ta start alması planlanan kalkış, olası hava durumundan dolayı 5 Ağustos’a sarkabilir. Bu NASA’nın takipçilerini uzay aracı kalkış anlarını izlemek için ilk defa çağırışı değil ve son da olmayacaktır. O yüzden, siz siz olun, NASA’yı Twitter’dan takip etmeyi aman ihmal etmeyin.