Ne olur ekşi ekşi bakma öyle

eksiEkşi Sözlük’ü bundna seneler önce ilk açıldığında tanıdım. Çok kıskandım çünkü vallahi düşünmüştüm ve istemiştim bunu. Ama bu kadar iyi gideceğini böylesine iyi olacağını asla tahmin edememiştim. En başında bir zamanda yazar dahi oldum oraya. Fakat biraz gençlik, biraz da içki sayesinde üyelikten haklı sebeplerle atıldım. Bu ayrı bir yazının konusu.

Ekşi Sözlük’ün benim hayatımda değiştirdiği birkaç önemli şey var: Bana dünyada farklı seslerin olduğunu gösterdi. Birkaç kişi bir araya gelip kalabalık yapınca diğerini unutup onun hakkında atıp tutmanın saçmalığını öğretti. Hep bir karşı ses, hep bir farklı bakış açısı olduğunu anlattı bana her girdiyle takır takır.

Orası sayesinde eşcinselin sesini ve hayata bakışını gördüm. Orası sayesinde yandaşın candaşın sesini yakından duydum. Dini bütün olanın bir şeylere tutunuşunu, dinsiz olanın sebeplerini ve yaşam tarzını tanıdım. Ülkenin tüm farklılıklarını orada görebilirsiniz:

Değişik takımlar, değişik dini görüşler, değişik milliyetçi fikirler… Arada küfürleşmeler olsa da insanların tüm farklılıklarına rağmen orada nasıl yaşadığını ve iletişim imkanı bulduğunu gördüm.

Ama bu sitenin yediği dayağın haddi hesabı yok… Bir ara hocanın bütün adamları uğraşıyordu onlarla… Herkes gelip geçerken bir kafa attı sanırım. Şimdi de dini çok bütün olanlar dalıyor.

Dün sitenin kurucusu ve üyesi 40 kişinin, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.
Anadolu 32. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 11 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Mahkeme savunması alınan sanıkların duruşmadan vareste tutulmasına, duruşmaya katılmayan diğer sanıkların zorla getirilmesine karar verdi.  Ekşi Teknoloji Bilişim A.Ş’ye müzekkere yazılmasına da hükmeden mahkeme hâkimi, sanıkların yorumlarının bulunduğu yazı başlıklarının kim tarafından açıldığının belirtilerek mahkemeye gönderilmesini istedi.

Dünyaya rezil olmanın farklı yollarını yaşıyoruz. Böyle devam edelim.