Nefes temizleyen nane gibi teknoloji

naneli

Her sabah hemen her insan korkunç bir ağız kokusuyla uyanır. Bu kokunun çok fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerin belirlenebilmesi, ağız kokusunun ortadan kaldırılması için çok önemlidir. Mint (Nane) adı verilen bir teknoloji işte bu yüzden ağız ekosisteminde neler olduğunu ortaya çıkarabilmek için hayata geçirilmiş.

Breathometer adı verilen bir şirket akıllı bir ağız içi cihazı hayata geçirmiş. Bluetooth bağlantısıyla çalışıyor. Cihaz ağız içine girdikten sonra oradaki havayı vakumluyor. Ardından vakumladığı havanın içindeki bileşenleri, nem oranını ölçümlüyor. Sonrasında bu edindiği verilerden ağız sahibine önerilerde bulunuyor.

Cihaz ağız içindeki iki farklı şeyi ölçüyor: Bunlardan birincisi nem oranı ikincisi ise sülfit. Sülfür seviyesinin oranı, ağızda çürük olduğunu, diş hastalıklarını ve türevlerini gösteriyor. Nem oranı ise kişinin susuz kalıp kalmadığını, ne kadar su içmesi gerektiğini anlatıyor.

Mint ölçüm yaptıktan sonra bunları iOS ya da Android temelli cihazlara aktarabiliyor. Zaten bu cihazlara aktarım yapıldıktan sonra gerisi yazılımın işi…