saksı
saksı

Türkiye’de araç içi ses teknolojileriyle kendini duyuran Parrot isimli şirket çok enteresan bir ürünle kendini gösterdi: Bluetooth özellikli saksı yapan şirket, çiçeklerin daha iyi gelişi; evi bir bahçe haline dönüştürmesini sağlayacak.

Cihaz bildiğimiz, ora boy çiçekleri alacak kadar büyük bir saksı… İçinde küçük bir su deposu da var. Göze hoş görünen bir şekle sahip. Çok acayip ama bitkiler müzik sever diye üstünde bir de radyosu var…

Saksı, saksı gibi durmuyor tabi. İçinde bir uygulaması var. Bu uygulamaya saksıya hangi çiçeği koyduğunuzu söylüyorsunuz. Uygulama yaklaşık 8 binden fazla çiçeğin beslenme ve sulanma bilgisini içeriyor. İçindeki algı aletleri toprağın su miktarını, sıcaklığını, ışık seviyesini ve hatta geçirgenliğe bakarak topraktaki gübreyi dahi ölçüyor.

Cihaz kendi içindeki suyuyla bitkiye 3 hafta gözü gibi bakabiliyor. Tabii ki bu süre bitkinin türüne ve istediği suya göre değişebiliyor.

Cihaz 2015 yılı içinde piyasaya sürülecek. Fiyatı henüz belli olmasa da yaklaşık 60 dolar civarında bir fiyatla çıkacağı söyleniyor.

Bu alet kesinlikle türünün ilki değil. Hatta bu aletin bir benzerini Estonya’da deneme fırsatı bulmuştum. Ama bu kadar iyi paketlenmiş ve pazarlaması yapılan ürün muhtemelen daha önce hiç olmadı. Bekleyip göreceğiz…