NETAŞ “ama Türkler beni niye almıyor” diyor

bebekEnteresandır yıllardır basın sektöründe sayfalar, gazeteler ve siteler dolusu haber yaptım. Bakanlar, milletvekilleri ve şirketlerin tepe yöneticilerine kadar birçok insana her tür soruyu sordum. Ama NETAŞ kadar haber ve sorudan kaçan bir sektör bileşeni tanımadım.

Haber ve sorudan korkuyor kaçıyor diyorum çünkü ısrarcı istek ve sorularıma rağmen bir türlü vakit bulamadılar kurumdan “herhangi” bir yöneticiyle beni elektronik posta üstünden dahi olsa buluşturacak. En son Kerem Özdemir kardeşimle Fortune dergisini kendilerine güvenli alan olarak belirlemişler, beni reddetme aylarının dördüncüsünde ona röportaj vermişler.

Sorun değil. Verdikleri röportajdan alıntılarla da neyi yanlış yaptıklarını söyemek mümkün. TKNLJ formatında masya yatıralım söylenenleri:

  • “Biz geliştirdiğimiz her teknolojiyi gelecek 20 yıl boyunca satacak şekilde geliştiriyoruz. 4G‘yi geliştirirken böyle yaptık, güvenlik tarafındaki çalışmalarımız da böyle” demiş şirket CEO’su. Buradan 4G konusunda güvenlik çalışmalarını yaptıklarını anlıyoruz. İnsanlar devleti dinlemesin diye çalışmalar. Bu dinlemeler GSM şebekesi üstünden yapılıyormuş hissi uyandırılmaya çalışılmış devlet karar vericilerinin üstünde. Devlet buna para verdiği ve inanmak istediği sürece ne olacak…
  • NETAŞ röportajda sicim gibi ağlıyor… Aslında yurt dışı satışlarımız Bengladeş, Kazakistan ve Cezayir ile sınırlı kalmazdı ama Türkiye’dekiler bizim sistemleri almıyor diye. Çünkü içerde kullanılmazlarsa dışardakiler de almazmış. Doğrudur. Yurtiçinde satmayan bir malı dışarıda kim niye alsın…
  • Ama şunu anlatamıyor şirket CEO’su peki neden satmıyor ülkemizde? Yabancıları daha çok seviyorlar iması yapıyor. Bu çok tehlikeli bir ima. Sanki Türk şirketleri yabancılardan nemalanıyormuş gibi. Peki 4 telekomünikasyon şirketimiz de aptal mı? Daha ucuzunu daha kalitelisi buldular da gidip daha pahalısını mı almaya çalışıyorlar? NETAŞ’a gıcıkları mı var?
  • Siz cumhurbakanı konuşma yapıp yalan yanlış 4G aslında çöp, iki seneye 5G gelir derken kafa sallayacak onu onaylayacaksınız. Sonra da insanların sizin geliştirdiğinizi söylediğiniz teknolojiye inanmalarını bekleyecksiniz. Keşke olsa öyle bir dünya… Ama yok işte.
  • “Biz VoLTE yaptık, yeni nesil 4G yaptık, M2M yaptık filan deyin istediğiniz kadar. Siz yanlış yönlendirilmiş bir devlet yöneticisini düzeltkmeyi göze alamadınız. Siz insanların bu soruyu sorduğunu görünce yüzüne iletişim kapılarını kapattınız. Siz şu anda gözleri yaşlı bir vaziyette nedn kimse bizi almıyor diyerek Türk şirketlerini zan altında bırakıyorsunuz devlet nezdinde.

Umarım daha çok kar edersiniz. Umarım 2 sene içinde Türk 5G’si icat edersiniz. Umarım devlet yetkilileriyle daha çok ortak basın toplantısı düzenlersiniz. Umarım ne söylerlerse söylesinler onları daha çok onaylarsınız…