Samsung, A.B.D. hükümetinden Apple’ın iPhone ve iPad gibi en önemli cihazlarının satışının yasaklamasını istiyor. Samsung, kendi şirketlerinin yanı sıra Güney Koreli Suwon’a ait olan beş patenti ihlal ettiği için Apple’ı A.B.D. Uluslararası Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu.

Samsung, söz konusu patentlerin ihlal edildiği tüm Apple ürünlerinin ABD’ye girişinin tamamen yasaklanması talebinde bulundu. Dava konusu olan patentler iPhone 4, iPad 2 ve iPod Touch gibi ürünlerde kullanılıyor. Apple bir ABD şirketi olmasına rağmen, pek çok ürünü Çin’de üreterek A.B.D.’ye ihraç ediliyor. Apple’ın sözcüsü Steve Park ise konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Tüketicilerin ürün satın almada endişelenmelerini gerektiren bir durum şu anda söz konusu değil. Bu tür anlaşmazlıkların çözüme ulaşması aylar hatta yıllar alabiliyor ve genellikle de ithalatın yasaklanmasından ziyade lisans bedellerinin ödenmesi sonucu sona eriyor. Bu konuda en yakın örnek Apple’ın Nokia’ya dokunmatik ekranlardaki bazı deneyimler ve App Store’daki güncellenmiş programların indirilmesi ile ilgili olan patentler üzerindeki anlaşmazlık 14 Haziran’daki bir ödeme ile son buldu. Tüm bedel ödenmemiş olmasına rağmen Apple’ın 14 Haziran’da bir kereye mahsus olarak ödemiş olduğu bedel sonucu iki şirket arasında uzun zamandır süre gelen anlaşmazlık sona ermiş oldu.

Apple ile Samsung arasındaki gerginliğin son hamlesi Nisan ayında Apple’ın iPad ve iPhone ürünlerinin taklidi olan Samsung Galaxy serisi cihazları piyasaya sürmesi sonucu Samsung’un dava edilmesi ile ortaya çıktı. Samsung ise Güney Kore, ABD ve daha pek çok ülkede açtığı davalarda Apple’ın patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kendini savunuyor. Apple da son olarak Samsung’a Seul’da açtığı son dava ile hukuki mücadeleyi Güney Koreli şirketin memleketine taşımış oldu.

Bu konularla ile mücadele eden şirketler yalnızca Samsung ya da Apple değil. Apple aynı zamanda Tayvanlı HTC ve Android yazılımlı cihazların önde gelen üreticilerinden Google’a ve iPhone egemenliğini tehdit eden tüm şirketlere dava açmış durumda. Microsoft da Motorola’ya Android telefonlar ile ilgili olarak mahkemeye verdi.

Gündemdeki anlaşmazlıkların en önemli nedeni ise telefon ve tablet gibi akıllı cihazların son dönemde çok revaçta olması ve herkesin pastadan mümkün olduğunca büyük pay almaya çalışması. Apple’ın 2007’de ilk nesil iPhone ile piyasaya girmesi sonrası dünyanın en büyük ikinci cep telefonu üreticisi Samsung pazara giriş yaptı. Samsung geç girdiği rekabette Galaxy markası ile arayı hızla kapatıyor.

Tüm bu hukuki mücadelelerin yanı sıra Samsung ve Apple aslında yalnızca rakip değiller. Dünyanın en büyük hafıza çipleri üreticisi Samsung’un bu alandaki en büyük müşterisi de yine Apple ve şirket Apple’a ne kadar çip sattığını da gizli tutuyor.

Uluslararası Ticaret Komisyonu, kendi web sitesindeki açıklamaya göre boşaltım, sübvansiyon ve tedbir gibi konuların yanı sıra düşünsel mülkiyet hakları gibi konular ile ilgilenen bağımsız bir Amerikan devlet müessesesi. Komisyon isterse ithal edilen ürünlerde rekabet yaratan teknoloji ürünlerinin ülkeye girişini engelleyebilir. Samsung’dan bir yetkili de komisyonun bir an önce bir karar vermesini beklediklerinin altını çiziyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.