Samsung laptoplara güneşi sunuyor

Tüketici elektroniği ve bilgi teknolojilerinin lider ismi Samsung, bugün yaptığı açıklamada dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ilk 10 inç ekranlı Netbook PC modelini pazara sundu. İki saat süresince güneş ışığı altında kalmak netbooka bir saate kadar enerji sağlıyor. Netbooktaki yansımayı önleyici ekranı sayesinde kullanıcılar, güneş ışığı altındayken dahi ekranda rahatça çalışabiliyor. Güneş enerjisinin de katkısıyla tam doluluktaki pil toplam 14.5 saat çalışma imkanı sağlıyor. Sadece çevreye katkı yapmakla kalmayan cihaz aynı zamanda hafif ve kolay taşınabilir yapısıyla çantaların ayrılmaz bir parçası haline de geliyor.

Samsung’un Hızlı Başlatma teknolojisi Fast Start, Netbook’un anında açılmasını mümkün kılıyor; bu şekilde kullanıcı açma düğmesine bastıktan ya da ekran kapağını açtıktan yalnızca birkaç saniye sonra Netbook çalışmaya başlayabiliyor. Yenilikçi karma bekleme modu, bekleme modunun hızlı başlatma özelliğini, hazırda bekletme özelliği ile bir araya getiriyor; böylece kullanıcı sistemin yeniden başlatılması için 30-60 saniye beklemek zorunda kalmıyor.

Cihaz güneşin altında sadece kendi şarj olmakla kalmıyor, USB girişinden bağlanacak iPhone ve MP3 çalarları bilgisayar kapalıyken dahi şarj edebiliyor.

Cihaz Türkiye’de Ağustos ayında satışa sunulacak.