Singapurlu askerler tüfek, el bombası ve iPad taşıyacak

Singapur’da kara, deniz ve hava kuvvetlerine tüfeğin yanı sıra artık iPad verilmeye başlanacak. Savunma Bakanlığı’nın hafta başında yaptığı açıklamaya göre orduda 8 bin adet dokunmatik tablet bilgisayar dağıtılacak. Tablet iyi eğitimli askerler arasında zaten oldukça popüler ve yaygın kullanılan bir oyuncak konumunda.

Bakanlık gelecek sene ordunun diğer mensuplarına da tablet cihazlardan dağıtılacağının duyurusunu yaptı. Savunma komutanı Neo Kian Hong, iPad’i orduya sokarak şehirli ve iyi eğitimli gençlerin tüm teknolojik yetkilerinden faydalanılacağının altını çizdi.

Neo Kian Hong, The Straits Times gazetesine yaptığı açıklamada şu sözleri paylaştı “Popüler ve çağın sunduğu bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasıyla bugünün koşullarında bilgili ve güne ayak uyduran askerler yetiştirmek kurumumuza çok faydalı olacaktır.” Habere göre askerler iPad’leriyle, Singapur Silahlı Kuvvetleri’nin online platformu LEARNet’e çektikleri fotoğraf ve videoları yükleyebilecekler veböylece görev sonrası değerlendirmelerini yapabilir hale gelecekler.

Askerler ayrıca komutanlarına canlı mesajlaşma sistemiyle sorular yöneltip grup halinde tartışmalar yapabilecekler. Singapur Silahlı Kuvvetleri uygulamayı tasarlatmak için özel danışmanlarla çalıştıklarını belirtirken, askerler mikro programlı mobil cihazlar için özel üretilen çok fonksiyonlu teknoloji olanaklarına sahip hale gelecekler. Singapur’da 18 yaşını doldurmuş her sağlıklı erkek 2 yıllık askeri eğitimden geçmek zorunda ve döngü askere alım sistemi ile yürütülüyor. Ayrıca Singapur ordusu Asya’daki en iyi ekipman donanımlı ordu niteliğinde.