Sony oyun dünyasına “şöyle bir dağılın bakayım” diyecek

Sony oyun dünyasına “şöyle bir dağılın bakayım” diyecek

Sony, Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük fuarlarından Gamescom’un açılışında yeni cihazlarını tanıtırken oyun dünyasına yepyeni bir soluk getireceği müjdesini verdi.

Tüm dünyada bir dedikodu fırtınası halinde yayılan yeni avuç içi cihazı PSP Vita’nın tüm yönleriyle tanıtımını yapan Sony, 2012 yılında piyasaya çıkacak aletin 250 Euro’dan satılacağını belirtti. Türkiye fiyatı WiFi modeli için 750, 3Gli modeli için 900 TL olacak.

Vita bugün kullanılan akıllı telefonların tüm özelliklerini taşıyor: Üstünde kablosuz bağlantı bulunuyor. Kablosuz bağlantının bulunamadığı yerler için 3G bağlantının yapılabilmesi için bir SIM kart yuvası var.

Cihaz sadece olun oynamak için tasarlanmamış: Facebook’tan Foursquare’e kadar birçok sosyal medya internet sitesine giriş sağlayan bir programlar kataloğu var. Kullanıcılar oyun oynamak için geçirdikleri zamanın dışında arkadaşlarıyla da yazışabilecekler.

Yazışma, cihazın ön ve arka yüzlerinde bulunan kameralar sayesinde Skype üstünden de görüntülü görüşme yapmak mümkün.

Ancak Vita üstünde sosyal medya yazılımları sadece yazışmak ve hatır sormak için kullanılmıyor: Oyunseverler birbirlerini karşılıklı oyun oynamaya davet ediyor, birbirleriyle skorlarını paylaşıyor, bir anlamda oyunları yeni bir sosyalleşme aracı haline dönüştürüyorlar.

Cihazın üstünde bulunan konumlandırma sistemi, en yakın konumdaki Vita’yı buluyor, sahibiyle konuşmayı ve ona yeni bir oyunda meydan okumayı sağlıyor. Böylece gerçek hayatta tanışma imkanı olmayan oyunseverler birbirlerine ulaşmış oluyor.

Vita, bilindik oyun konsolu piyasasını bir üst seviyeye taşıyor. Daha önce pek çok düğmeden oluşan PSP cihazı yeni modeliyle birlikte ekrana dokunarak da kontrol edilebiliyor. iPhone ve benzeri akıllı telefonlarda kullanılan hareketle kontrol sağlayan sistem, Vita üstünde de başarıyla çalışıyor. Örneğin bir savaş meydanında rakiplerden kaçarken çevreyi kolaçan etmek için çubukları kullanılıyor. Ama bunun yanında ekrana dokunarak nerelere füze gönderileceği seçilebiliyor, bunun yanında alet aşağı doğru eğilerek ateş ettikten sonra savaşçı karakterin gelen bombalardan kaçması sağlanıyor.

Sony, yıllardır piyasada satışta bulunan eski PlayStation cihazını da tamamen ortadan kaldırmıyor. Kullanıcılar için tasarımında sadeleşmeye giden Sony, cihazın satış fiyatını 100 Euro’ya düşürdü. Bunun yanında Sony, bu cihazla birlikte oynanabilecek oyunların fiyatını da 10 Euro’ya çekti. Cihaz Türkiye’de yaklaşık 299 TL’ye satılacak.

Geçtiğimiz yıl büyük bir tanıtımla hayata geçirilen PlayStation Move isimli alet, oyun oynayan kişinin hareketlerinin algılanmasını ve bu sayede düğmelere basarak değil, hareket ederek oyuna hakim olunmasını sağlıyor.

PlayStation, bu özelliği, odasına tıkılıp kalan ve spor yapamayanları harekete geçirerek doğru bedensel aktivitelere yönlendirmek için kullanıyor. Kılıç kullanmak, boks ve ekrandaki kiremitleri kırmak gibi basit oyunları Move ile oynatan Sony aslında farkına varmadan oyunculara günlük spor ihtiyaçlarını yaptırıyor. Uzmanlar eşliğinde hazırlanan bu sportif aktiviteler, gerçekten doğru kasları çalıştırıyor ve insanları ataletten kurtarıyor, ama bunu yaparken de mümkün olduğunca eğlendiriyor.

Sony yepyeni monitör tasarımıyla evin içindeki televizyon sayısını azaltıyor. Sony’nin gözlükle oynanan üç boyutlu monitörleri, üstün görüntü özelliklerinin yanında oyunseverleri baştan çıkaracak bir teknolojiye sahip: Farklı gözlükler takarak monitöre bakan kullanıcılar burada oyunun sadece kendilerine özel farklı bölümlerini görebiliyor. Örneğin birbiriyle yarışan iki kişi, taktıkları gözlüklerin farkı sayesinde tam ekranda sadece kendine özel yarışçıyı görüyor. Böylece evde bir ekran ile iki kişi farklı ve ful ekran tecrübesi yaşıyor. Monitör Türkiye’de 1.500 TL’den satılacak.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş