Sony ve Toshiba sonunda tablet dedi

Toshiba ve Sony, birbiri ardına yaptıkları açıklamalarla dikkatleri piyasaya yön vereceği umulan tabletlere çekti. Apple’ın tablet piyasasındaki ağırlığından pay almak isteyen şirketlerin tabletleri, alternatif arayanlar için umut veriyor

Toshiba: İnce, güçlü ve yepyeni

AT200 isimli tabletini piyasaya süren Toshiba, 10.1 inçlik ekran genişliğini sadece 7.7 milimetre inceliğiyle yeni bir düzleme taşıyor. Android 3.2 işletim sistemini kullanan ürün, mikro-USB, mikro-SD, Wi-Fi™ ve Bluetooth gibi tüm önemli bağlantıları üstünde barındırıyor. Micro-HDMI yuvası ile HD içeriğin büyük ekran bir televizyona aktarılmasını sağlarken ön ve arkadaki HD kameralar, hem film çekiminde hem de iş yerindeki telekonferanslarda işe yarıyor.

İnce olmasına rağmen, yüksek kapasiteli pili sayesinde sekiz saate kadar video izleme imkanı sağlayan cihaz, güçlü stereo hoparlörler, ince kasalı AT200’ün video izlemede ben de varım diyor.

16:10 genişliğinde izleme sunan çoklu dokunmatik kapasitif ekran, 1.2 Ghz, 1 gigabayt hafıza, 64 gigabayta kadar yükseltilebilen dahili bellek, GPS, cayrometre, ivmeölçer cihazın özelliklerinden birkaçını oluşturuyor.

 

Sony: Tableti yeniden şekillendiriyor

Ev elektroniği kadar bilgisayar alanında da kullanıcıların en önemli tercihlerinden biri olan Sony, uzun zamandır merakla beklenen tabletini sonunda kullanıcılarla paylaştı. 499 ve 599 dolardan piyasaya iki modelle girecek olan Sony, kendini rakiplerinden daha farklı bir konuma yerleştiriyor. Modellerinden biri deniz kabuklarına benzeyen Sony’nin CEO’su Howard Stinger “önemli olan kimin ilk yaptığı değil, en iyi kimin yaptığı” cümlesiyle dikkatleri Sony kalitesine çekiyor.

Cihazlarda evin tüm aletlerini kontrol edebilecek bir infrared uzaktan bulunuyor. Her iki cihazın da şekli mevcut olanlardan farklı. 9.4 inç olan cihaz önden arkaya doğru kalınlaşırken diğeri 5.5 inç büyüklüğünde iki ekrandan oluşuyor. Her iki cihazda da iki kamera bulunuyor ve 720 satırlık HD çekim yapabiliyor. 16 ve 32 gigabaytlık hafızayla satışa sunulan cihazların hafızaları artırılabiliyor. 5000 mAh pil uzun süreli kullanım imkanı sunuyor. Chazlarda iki adet Nvidia’nın Tegra 2 işlemcisi bulunuyor.