Sony’e iki TIPA ödülü

Sony’nin dijital görüntüleme ürün yelpazesinde sürekli olarak gerçekleştirdiği yenilikçilikler, Prestijli Teknik Görüntü Baskı Derneği (Technical Image Press Association, TIPA) tarafından bu sene de ödüllendirildi. Sony’nin Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi (Translucent Mirror Technology) “Görüntülemede En İyi İnovasyon” ödülünü alırken, Handycam® NEX-VG10E ise “En İyi Uzman Video Kamera” ödülüne layık görüldü.

Avrupa’nın en prestijli fotoğrafçılık ödüllerinin editörler paneli tarafından yapılan açıklamada, Sony SLT, Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nin Görüntülemede En İyi İnovasyon olarak seçilmesi şu sözlerle açıklandı: “Sony, yeni bir işlevsellik düzeyi yakalamak amacıyla Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ni geliştirdi. Tam geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nin avantajları, gerçek zamanlı, aşama algılamalı otomatik odak (Film Modu’nda da mevcut) ve çok daha yüksek birbirini izleyen poz modu hızları ile kendini gösteriyor. SLT tasarımı sayesinde gövdeler daha da küçültülerek işlevsellikten ve gelişmiş teknolojinin sağladığı avantajlardan fedakarlık etmeksizin ağırlık ve boyutlar da azaltılabiliyor.”

Sony’nin TIPA tarafından layık görüldüğü diğer ödül ise Handycam® NEX-VG10E modeline geldi. 2011’in “En İyi Uzman Video Kamerası” ödülünü alan ürün ile ilgili jüri: “Bu video kamera, hem fotoğraf hem de video alanlarına eşit hizmet veren, mükemmel ‘yakınsama’ görüntüleme sistemi olarak değerlendirilebilir. Yeni NEX-VG10, Sony NEX-5 fotoğraf makinesindeki elektronik donanımın büyük bölümünü, Exmor HD CMOS APS-C boyut sensörünün aynısını ve değiştirilebilir mercekler için aynı E-adaptörü kullanıyor. Bununla birlikte, 24Mbps kod çözücü AVCHD sayesinde son derece dikkat çekici performansı ile mimarisi ve tasarımı videoya açık destek veriyor” dedi.