Steve Jobs “ne yazık ki o gün geldi” dedi

Çalıştığı tüm şirketleri çok kısa bir sure içinde dünyanın en güçlü yapıları haline getiren yönetici, pazarlamacı ve mucit Steve Jobs Apple’daki görevini bıraktı. Aslında Ocak ayından beri sağlık sorunları nedeniyle işini bırakmak isteyen ama bunu bir türlü yapmayan Jobs, görevini birkaç ay öncesinde öngörüldüğü gibi Tim Cook’a devretti.

Tüm Apple yönetim kurulu ve halka ortak yazdığı mektupta duygusal bir açıklama getiren Jobs şunları söyledi: “Her zaman bir günün gelip görevlerimi ve sizin beklentilerinizi karşılayamayacağımı tahmin ediyordum. Ne yazık ki o gün geldi.”

Tim Cook 13 yıldır Apple içinde çalışıyor. Gerek Apple yönetim kurulunun gerekse şirket çalışanlarının ona karşı güveni tam. Yine de Jobs istifa haberini verdikten sadece birkaç dakika içinde Apple hisseleri ABD borsalarında yüzde 5.4 değer kaybetti.
Her ne kadar Jobs’ın ardından her şeyin güzel olacağına dair söylemler basına verilse de analistlerin ilk yorumları daha duygusal oldu: “Apple Steve Jobs idi. Steve Jobs Apple idi. Steve Jobs inovasyon idi. İnsanlara nasıl daha az harcayarak çalışılacağını öğretebilirsiniz. Bunun için danışmanlar tutabilirsiniz. Ama inovasyon başka bir şeydir. Apple Steve Jobs olmadan her şeyini kaybeder.”

Hatırlanacağı gibi Apple ay başında ilk kez petrol şirketi Exxon’u geçerek ABD’nin en değerli şirketi olmuştu. Steve Jobs’un gidiş haberinin hemen ardından Exxon’un 9 milyar dolar altına düştü.

Cook’un çok değerli bir insan olduğunu söyeyen Apple yönetim kurulu üyeleri, Jobs’un kendi alanında bir Tanrı olduğunu, ancak hiçbir şeyi tek başına yapmadığını söylerken Cook(un onun sağ kolu olduğunu da vurguluyor.