fiber tanap

TANAP, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, harika bir şey: Ülkeyi baştan başa geçecek bir doğal gaz borusu. Ülkemizin enerji konusunda önemli açıklarını kapatacağına eminim. Ancak TANAP’ın fiber konusunda da önemli açılımları olacağı dile getirildi: TANAP boru hattı için açılan hendeğe, Türkiye’yi bir uçtan bir uca katedecek yaklaşık bin 800 kilometrelik fiber optik kablo döşenecek.

Bu hattın döşenmesi için kurulan SOCAR Turkey Fiber Optik AŞ’nin boru hattı için açtığı hendeğe döşenecek fiber ağ, Türkiye’nin doğusunda Gürcistan sınırından başlayarak Türkiye’nin batısında Yunanistan sınırında son bulacak ve yaklaşık bin 800 kilometre uzunluğunda olacak.

Ağ; Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçecek.

Peki gelelim şimdi habere yapılacak TKNLJ katkısına: Biz diyoruz ki bu fiber hattının Türkiye’ye öyle gösterildiği gibi müthiş bir katkısı olmayacak. Zira döşenecek olan hepi topu 1.800 KM yani mevcut fiber hattının binde 7’sine tekabül ediyor.

Sizler için bir harita çıkardım. İlk bakışta muhtemelen size bir şey ifade etmiyordur. Ama bu haritayı şöyle okumanız gerekiyor: Kırmızı iller tahmin edebileceğiniz gibi TANAP fiberinin geçeceği bölgeler. İçindeki yeşil kutular ise o illerdeki kilometre başına düşen nüfusu gösteriyor. Oralardan fiber geçince bu sayı daha da azalacak. Yani Sivas’ta bir kilometre fibere 142 kişi düşüyor. Ankara’nın nüfusu yoğun olduğu için 366.

Peki Türkiye’de kilometre başına düşen kişi sayısı nedir? İşte burada patlıyoruz. 250 bin kilometrenin üstünde fiberi 77 milyonluk ülkemizle orantıladığımızda kilometre başına yaklaşık 310 kullanıcı düşüyor.

Yani fiber, Türkiye ortalamasının üstünde fibere sahip ortamlardan geçiyor. Bu haberi sevinç çığlıklarıyla paylaşan herkesin dikkatine sunarım.

Bu arada veriler BTK’nın iller bazında yapılmış verilerinden alınmıştır.