Türk Telekom gelecek yıl mobil şirket olacak

Türk Telekom gelecek yıl mobil şirket olacak

Türk Telekom önceki gün finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamalar farklı açılımlar getirse de bu rakamların verdiği en çarpıcı sonuç, Türk Telekom 2013 yılında abone sayısı bakımından sabit hat şirketi olmayı bırakıp mobil telekomünikasyon şinrketi haline dönüşecek. 2008 yılı birinci çeyreğinde 18 ilyon aboneye sahip şirket 2012 yılının birinci çeyreğinde 14.7 milyon aboneye düştü. Aynı şekilde şirketin 2008 yılı birinci çeyreğinde sahip olduğu 10.5 milyon abone sayısı 2012 yılının birinci çeyreğinde 12.9’a yükseldi. Sabitin düşüşü ve mobilin yükselişi aynı oranda değişir ve büyük bir farklılaşma göstermezse Türk Telekom Grubu’nun en büyük müşteri kitlesi yılbaşından itibaren mobil olacak. Yine bu sonuçlara göre abone sayısı bakımından geçtiğimiz yıl Vodafone’un ardından üçüncü sıraya düşen Türk Telekom yıl sonunda dördüncü olacak.

Yine 2008 yılında hemen hemen başabaş olan Türk Telekom – Avea ortalama konuşma oranları 2012 yılında doğal olarak mobil lehinde bozuldu. Şu anda Avea, Türk Telekom’dan üç kat fazla konuşturuyor. Buna rağmen Türk Telekom daha karlı bir şirket ve abone başı ortalama gelir Türk Telekom’da 22, Avea’da 19 TL civarında oluşuyor. Bu anlamda oldukça tutarlı bir şirket olan Türk Telekom, azalan abone sayısına rağmen gelirde tutunmayı sağlamış durumda.

Aynı şekilde etkin bir karlılık politikası güden şirket, 18 milyon aboneye sahipken 398 milyondan şimdiki 14.7 milyon abonede 772 milyona yükseltti. Yine karlılıklara baktığımızda Türk Telekom, hemen hemen ADSL işinden elde edilen kar oranı kadar kar ediyor. ADSL pastasının durağanlaşması ya da hız alarak tekrar büyümesi Türk Telekom’un karılığının büyümesinde çok ciddi bir etken.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş