Rusya’nın en zengin iş adamı Alişer Usmanov, ülkesinin en büyük 3 cep telefonu operatöründen biri olan Megafon’da kontrolü ele aldı. Turkcell’in Rus ortağı Alfa Group ve İsveç-Finlandiya konsorsiyumu TeliaSonera’nin hisselerinden bir kısmını 5 milyar dolara satın alan Usmanov, Megafon’da hisselerini yüzde 50’ye çıkardı. Megafon’da yüzde 31,1 hisseye sahip olan Usmanov, TeliaSonera’dan yüzde 8,2 ve Alfa Group’dan da yüzde 10,7 hisse satın aldı. Usmanov’un sahibi olduğu Kommersant gazetesine göre resmi süreç önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

Bu anlaşma şirketler arasında uzun süredir süregelen bir hisse alım satımı konusuydu. Farklı dinamikler şirketlerin tartışmalarını tıkamış, özellikle Türkiye gibi farklı ülkelerde değişik ortaklık yapıları bulunan şirketler arasında çözülmez bir sorun yumağı halini almıştı. Rus mahkemelerinin kararları bulunan çözümleri onamaktan kaçınırken ümit ışığı kaybolmuştu.

Son durumda çözümün bulunması belki de en çok Türkiye’yi etkileyecek. Çünkü ortakların mevcut sürtüşmelerini çözüme ulaştırmasıyla Turkcell üzerine daha etkin bir biçimde yoğunlaşmaları söz konusu olacak. Ortaklar enerjilerinin büyük bir bölümünü harcadıkları 20 milyar dolar büyüklüğündeki Megafon’u odaklarından kaldırdıklarında bir sonraki en büyük öncelikleri Turkcell gözüküyor.

Bu arada anlaşmanın en önemli yönlerinden bir diğer yönü de hem Alfa hem de Telia Sonera’nın yaptığı anlaşmanın ardından şirketlere ciddi bir nakit akışı sağlandı. Bu nakit, hisse devri ve kar paylarının dağıtımından gelecek.

Şu anda Turkcell içinde bağımsız üye belirleme süreci devam ediyor. Bağımsız üyelerin belirlenmesi ve (devletin ilgili kurumlarını da sayarsak) her dört tarafın onayının ardından belki de Turkcell tarihinin en önemli genel kurulu yaşanacak. Bu genel kurulda birikmiş iki senelik ödemelerin yapılması, ortaklık yapısının oturtulması, Turkcell’in 3 milyar dolarlık nakit birikiminin yeni bölgesel telefon operatörü satın almalarına dönüştürülmesi masaya yatırılacak. Sonrasında Mehmet Emin Karamehmet’in Alfa ve Telia ile sürmekte olan davalarının sonuçlanmasıyla ortaklık yapısının son halini alması bekleniyor.

Kısacası, Alişer Usmanov’un Megafon hamlesi en çok Turkcell’i etkileyecek gibi görünüyor.