Facebook Halka Arzı Geciktiriyor

Facebook Halka Arzı Geciktiriyor

Dünyanın kuşkusuz en büyük sosyal medya sitesi Facebook, geçtiğimiz dönemde halka arz konusunda adım atmış, çalışmalara başladığını duyurmuştu. Ancak CNBC’nin yaptığı özel haberde belirtildiğine göre Mark Zuckerberg ve Yönetim Kurulu daha çok yeni şirket alımları ve şirket içi çalışmalar üzerine yoğunlaşmış durumda.

Bunun en büyük örneği hiç süphesiz 13 çalışanla dünyanın gözünü üzerine toplayan Instagram alımı oldu. Ancak bu tek örnek değil. Facebook, uzun zamandan beri AOL’ın patentlerinin peşindeydi. Pazartesi yapılan bir açıklamayla Microsoft’ta bulunan bu patentlerin 550 milyon dolar karşılığında satın alındığı bildirildi.

İlk çeyrek raporları da oldukça parlak gözüküyor. Karı 233 milyon dolardan 205 milyon dolara gerilerken, gelirlerde ciddi bir artık gözlendi. Geçtiğimiz dönem 677 milyon dolar gelir elde edilmişti. Ancak ilk çeyrekte bu rakam %45’lik bir artış göstererek 1.06 milyar dolara yükseldi.

Aslında bütün bunlar halka arz için yapılmış birer yatırım olarak yorumlanıyor. “Geç olsun da güç olmasın” mantığıyla hareket eden Facebook, halka arzı Haziran ayına kadar geriletmişe benziyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş