Türk Telekom neyi neden yanlış yaptı?

Dün gece yaşanan internet kesintisinin ardından Türk Telekom sabah 13:00 sularında bir resmi açıklama yaparak tüm gazetecilere gönderdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom olarak, sahip olduğumuz altyapıyı, güncel teknolojilerle sürekli geliştirmekte, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize etmekteyiz.

Türkiye’nin 81 ilindeki müşterilerimizin daha yüksek hızlarda internete erişimini sağlayacak fiber internet için çalışmalarımız, aralıksız şekilde devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında saatte yaklaşık 9 km fiber döşenmekte, her saat yaklaşık 1500 haneye fiber kapsamı sağlanmaktadır. Türkiye’nin birçok noktasında hem altyapı döşeme hem de yeni ekipman ve cihaz kurulumları yine bu kapsamda gerçekleştirilmektedir.

Dün gece bu çalışmalar kapsamında yapılan teknik ekipman kurulumları sırasında yaşanan teknik aksaklık bazı bölgelerde internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olmuştur. Ancak 7 gün 24 saat hizmet veren teknik ekiplerimizin anlık müdahalesi ile sistemsel çözüm sağlanmıştır. Müşterilerimize en yüksek internet hızlarını en geniş kapsamda sunma ve Türkiye’nin her bölgesine fiber erişimi için çalışmalarımız devam edecektir

Bence Türk Telekom kendi iletişim geçmişlerinin en önemli hatalarından birini gerçekleştirdi çünkü akabinde Redhack grubu şöyle bir yazı yayımladı: (Mevçut yazılarının içine gömdüler demek daha doğru olur. Onların istediği gibi DE ve DA’larını ayırmadan olduğunu gibi yayımlıyorum)

Olayin ustunden 13 saat sonra TTNet aciklama yapmis demiski MPLS kuruyorduk o yuzden yoksa saldiri olmadi vb cumleler kurmus.. Zaten ne zaman saldirsak bunlarin birsey kuracagi tutuyor ;) yani kac gun oncesinde 27’si aksami saldiri yapacagiz demisiz, TUBITAK her yere genelge gondermis, TIB alarmda ve o gece geldiginde ustelik Cuma gunu en kalabalik saatlerde bir anda bunlar program kuruyor ve tam saldiri gunu TR de internet gidiyor.. Hadi diyelim program kuruyordunuz, peki dun aksam soranlara neden resmi sayfalarinizdan “bizde bilmiyoruz arastiriyoruz” dediniz, program kurdugunuzu sabah mi anladiniz? ;) Yani yalan gordukte bu kadarida ayiptir, kendinizi rezil etmeyin. ;) Ha boyle diyorsaniz gelecek defa ne programi kuracaksiniz?? ;)

Eğer TT4nin söyledikleri gerçekten de imkansız gibi görünen bir rastlantıysa söyleyecek sözümüz yok özür dileyerek yazının kalan kısmını silelim. Ama o kadar da rastlantı olamaz diyenlerdenseniz kabul etmek lazım ki Türk Telekom kendinin olmayan bir kavganın içine girdi. Bunu muhtemelen isteyerek yapmadı. Muhtemelen birilerini veya kurumları koruma adına bu işi gerçekleştirmiş gibi gözüküyor.

Öyle ya düşünsenize bir yanda “Türk Telekom’un suçu yok biz girince devlet ondan kapatmasını istedi” diyen bir haktivist grup… Diğer yanda “yok vallahi devlet bizden böyle bir şey istemedi biz beceremediğimiz için kesildi” diyen bir Türk Telekom. Açıklamanın sonunda biz saatte 9 kilometre fiber döşüyoruz açıklaması, suçlanmış ve kendini savunan bir havaya sahip.

Basın bu olaya ilgi gösterir ya da göstermez… Başı sıkışan devlet kurumu olduğu için birkaç gazete dışında kimse konuyla ilgilenmek istemeyecektir. Ama ne olursa olsun, kurumlar iletişimde yanlış hareket etmiştir. Hayır demek ortaya konan tezleri haksız çıkarmayacaktır.