Hatırlanacağı üzere Steve Jobs öldüğünde herkes Apple’ın geleceğinin nasıl şekilleneceğini, Tim Cook’un basiretini, cihazların “devrimci” etkisinin ortadan kalktığını konuşur olmuştu. Fakat sonrasında Jobs’un yayınlanan biyografisinde bulunan Apple TV kavramı insanların kafasını karıştırmış, bu projenin olabilirliği tartışılmaya başlanmıştı. Ancak her geçen gün Apple’ın bu ürün üzerine nasıl titizlikle eğildiği ve projenin sağını solunu kapatmak için değişik firmalarla işbirliğine gidildiği ortaya çıkmaya başladı.

Bunun son örneği firmanın Epix ile yaptığı görüşmeler. Epix bir film stream firması ve internet üzerinden son yapılmış filmleri izleme teknolojilerini de barındıran bir teknoloji firması. Apple, bu firmayı alır almaz önemli değil. Ancak ortada çok net bir Netflix gerçeği var. Avrupa’da o kadar yaygın olmasa da özellikle Amerika’da internetten televizyon izlemek son 5-6 yıldır hızla daha popüler bir hal almaya başladı. PC, TiVo gibi cihazların yanında Xbox gibi oyun konsolları da artık oyun oynanabilirliklerinden ziyade evdeki eğlenceden sorumlu kutu olarak ortaya çıkıyor.

Peki Apple bizce neyin peşinde: Apple çok net biçimde bu pazara girmeye hazırlanıyor. Henüz resmi bir açıklama gelmese de son aylarda ortaya çıkan haberler firmanın bu işe ne kadar ciddi yaklaştığını gösteriyor. iMac kutusuna benzer bir cihaz ile ev eğlencesini bizlere sunmaya hazırlanıyor olması kuvvetle muhtemel. Bu sadece film de değil, Valve ile anlaşmaya varılırsa milyonlarca oyuncuyu da cloud üzerinden evlere taşıyabilir ki bu da appstore destekli bir oyun ortamını evlere taşımak olur.

Özetlemek gerekirse Apple, belli ki son zamanlarda ciddi olarak başka bir hedefin peşinden koşuyor. Telefonları, tabletleri beklentileri karşıladığı sürece tüm araştırma gücünü bu tarafa doğru yoğunlaştırmaya da devam edeceğe benziyor. Kişisel yorumumuza göre de bu evlere giren Apple ürünü 2014-15 yıllarında karşımızda olabilir.

Bu süre içerisinde şöyle de bir gerçek var unutulmaması gereken: Samsung, Smart TV ile bu adımı atmaya başladı. Ve Apple eğer çabuk davranmazsa daha bu pazara adım atarken karşısında yine Samsung gibi kuvvetli bir rakip bulabilir. Her ne olursa olsun, önümüzdeki dönem biz kullanıcılar için arkamıza yaslanıp gelişmeleri takip edebileceğimiz bir dönem olarak gözüküyor.