Turkcell 1 milyar yatırım 2 bin kişiyi işaret etti

Turkcell 1 milyar yatırım 2 bin kişiyi işaret etti

Turkcell, 2011’in ikinci çeyreğinde büyüme ve pazar liderliğini sürdürdü. Yılın ilk yarısında 4.4 milyar TL gelir elde eden Turkcell1.35 milyar operasyonel karlılık gerçekleştirdi. Yılın ilk yarısında şirketin net karı 309 milyon TL’ye ulaştı. Mobil internet gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 8’in üzerinde artarken 2.28 milyar olarak gerçekleşti.

Belarus’ta yaşanan yüzde 70’lik devalüasyonun şirketi muhasebesel olarak etkilediğini dile getiren Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, şirketin etkin döviz stoğu yüzünden gelirler üzerinde bunun herhangi bir etkisi olmadığını belirtti.
Uzun süredir abone sayılarında artış sağlayamayan Turkcell, bu çeyrekte abone sayısını 34.1 milyona getirdi. Faturalı aboneler için yapılan kampanyalar sayesinde bu alanda abone sayısı 3 ayda 353 bin kişilik artış gösterdi. Abone başı konuşma ortalamasını yıllık bazda yüzde 29 artışla 220 dakikaya çıkaran Turkcell, abone başına geliri de 19.6 TL’ye çıkardı.

3G’nin yıldönümünde 5 milyon DVD
3G’nin Türkiye’de kullanıma girmesinin ikinci yıldönümünün kutlandığı şu günlerde 2 yıllık veri raporunu açıklayan Turkcell, 2 yılda 23.759 terabayt, yani 5 milyon DVD büyüklüğünde veri transferi yapıldığına dikkat çekti. 8 bin 3G baz istasyonu ve 17 bin 500 2G baz istasyonuyla Türkiye’nin en büyük kapsama alanına sahip olduklarını söyleyen Ciliv, 3G kapsama alanını nüfusun yüzde 85’ine getirdiklerini vurguladı.
İştiraklerin bir sene öncesine oranla yüzde 19 büyüdüğünü, bunun da gelire pozitif bir etki yaptığını söyleyen Ciliv, şimdiye dek 26 bin kilometre fiber optik yatırımı yapan Superonline’ın bu sene içinde 2 bin kilometre daha fiber optik yatırımı yapacağının altını çizdi. Superonline’ın gelirleri 105 milyona çıkarken EBITDA’sı da yüzde 13 oldu. Superonline’ın minimum internet giriş paketi 20 megabit hızından başlatılırken ortalama kullanım hızı dünya ortalama internet hızının iki katına, 15.8 megabite çıktı.

Ben de T20 kullanıyorum
Süreyya Ciliv akıllı cihaz kampanyalarının çok iyi gittiğini belirtirken 419 TL’ye satılan Turkcell T20 telefonlarının pazarda önemli bir hareket yarattığını, kendinin de hayatında büyük kolaylıklar sağlayan bu telefonu büyük bir keyifle kullandığını söyledi. Akıllı cihazlar pazarı bir senede yüzde 100’lük bir büyümeyle 2.8 milyon cihaza çıktı.
Akıllı cihazlar sayesinde internet trafiği iki senede 34 kat artarken sadece bu sene yüzde 183 büyüme göstermiş. Turkcell ile internete bağlanmak için kullanılan VINN modemin yarattığı trafik ise yeni kampanyalarla yüzde 190 arttı.
Dünyada yaşanan global krize dikkat çekilmesi ve Turkcell’in buna nasıl hazırlandığının sorulması üzerine Ciliv, “biz Türkiye’yi seviyoruz ve gördüğünüz gibi yatırımlarımızın hızını kesmeden artırmayı sürdürüyoruz. Krize söylentilerine karşı yatırımlarımızın süreceğine sizler de şahit olacaksınız” dedi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş