Turkcell Teknoloji küresel liderlerin tek iş ortağı oldu

İki yıldan bu yana Veri Ambarı Küresel Liderleri (Data Warehouse Global Leaders) topluluğu içinde yer alan Turkcell Teknoloji, topluluğun Avrupa-Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde telekom sektöründeki tek iş ortağı oldu. 13 ülkeden 65 üyesi bulunan toplulukta Turkcell Teknoloji dışında yalnızca dört firma iş ortağı kategorisinde yer alıyor.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji, yüksek hacimli şebeke verisi işleme, veri ambarı yönetimi, veri madenciliği, veri kalitesi yönetimi, karmaşık olay işleme (CEP – Complex Event Processing) alanlarında gösterdiği başarı sayesinde, Veri Ambarı Küresel Liderleritopluluğunun telekom sektöründeki tek iş ortağı oldu.

Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı iş ortaklığını değerlendirirken “Veri Ambarı Küresel Liderleri topluluğunda iş ortağı olan tek Türk markasının Turkcell Teknoloji olması, bu alanda gösterdiğimiz performansı takip edenler ve geliştirdiğimiz platformların sağladığı faydalardan haberdar olanlar için şaşırtıcı olmayacaktır” dedi.  Veri depolama, işleme ve yönetim projelerini Turkcell Teknoloji içerisinde yer alan İş Zekâsı Sistemleri ekibinin hayata geçirdiğini dile getiren İncedayı, aynı ekibin geçtiğimiz yıl söz konusu alanda üç patent başvurusunda bulunduğunu hatırlattı. İncedayı, sözlerine şöyle devam etti:

“2010 yılı boyunca Turkcell Teknoloji İş Zekası Çözümleri ekibi, Oracle Open World gibi yaklaşık 40 binden fazla kişinin katıldığı uluslararası konferanslarda 6 sunum için konuşmacı olarak davet edildi. Bu konferanslarda veri ambarı yönetiminde yarattığımız başarı hikâyelerini anlattık. Başarı öykülerimizden biri, 2 ay boyunca Oracle web sitesinin ana sayfasında yayınlandı. Tüm bunlara ek olarak Veri Ambarı Küresel Liderleri ile olan iş ortaklığımızın bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye’yi bir adım öne geçirdiğini söyleyebiliriz. Turkcell Teknoloji’nin dünyada bu teknolojinin gelişimine öncülük etmesi, ülkemiz adına bize gurur veriyor.”

Turkcell Teknoloji yüksek hacimli şebeke verisi işleme, veri ambarı yönetimi, veri madenciliği, veri kalitesi yönetimi, karmaşık olay işleme gibi konu başlıklarında platformlar geliştiriyor. Birçok ilke ve büyük başarılara imza atan Turkcell Teknoloji, bu çalışma alanlarında telekom sektörüne liderlik ediyor.

Turkcell ve Turkcell Teknoloji’nin kurulduğundan beri üyesi olduğu Veri Ambarı Küresel Liderleri topluluğu, EMEA bölgesindeki en büyük veri ambarı kullanıcılarını bir araya getiriyor. 13 ülkeden 65 üyesi bulunan topluluk, telekom, finans ve otomotiv sektöründen temsilcileri barındırıyor. İş ortağı olarak seçilen firma sayısı ise, Turkcell Teknoloji’yle beraber yalnızca beş. Diğer iş ortağı firmalar, ISE Informatik, sumIT, Fors Europe ve Tripwire Solutions.