TKNLJ.com bildiğiniz gibi kişisel bilgilerimizin korunması üstüne çok büyük hassasiyet gösteriyor. Biz hassasiyet gösterdikçe firmalar bu konunun suyunu çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde BİRİ isimli firmanın yaptıklarını sizlere anlatmıştık. O firmadan geri dönüş oldu. Konunun üstüne gittiklerini söylediler. Konunun mahkemeye yansıdığını söylediler. Hatta bizi de tanık olarak mahkemeden çağırabileceklerini belirttiler. Ne arayan oldu sonrasında ne soran ama konu muhtemelen tüm hızıyla ilerliyordur diye düşünüyoruz.

Konuyla ilgili herkesin daha hassas davrandığını düşünürken kazın ayağının aslında öyle olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Sabah saatlerinde ev telefonum çaldı. Karşımdaki ses bana Turknet’ten aradığını, bir teklifi olduğunu söyledi. Dinlemeye hazırdım. Bana adım, soyadım ve hatta göbek adımla hitabediyordu karşımdaki ses. Ardından bana TTnet kullandığımı ve bu firmanın Net4 paketinden faydalandığımı ve üyeliğimin bitmek üzere olduğunu söyledi. Yapmam gereken tek şey onlara evet demekti.

Binrkaç sorumu cevaplarlarsa hemen abone olacağımı söyledim. Çok basitti sorularım: Benim adımı nasıl bulmuşlardı… Benim TTnet abonesi olduğumu nereden biliyorlardı… Hangi paketi kullandığımı nasıl biliyorlardı ve benim bile bilmediğim Net4 paketinin bitmek üzere olduğunu nasıl öğrenmişlerdi…

Tuzak soru değil bunlar çok basit. Karşımdaki kişi de çok basit cevap verdi zaten: “Benim önümdeki ekranda yazıyor.” O bir çalışandı. Ben ona kağıttan mı yoksa bilgisayardan mı okuyorsun dememiştim ki… Benim bu kadar kritik bilgim onda ne arıyordu soru bu kadar basitti. Ama belli ki bu sorunun cevabı onda yoktu. Daha önce BİRİ’nden yaşadığım tecrübeyle onun Turknet’te mi yoksa bir bayide mi çalıştığını sordum. Elbette Turknet’te çalıştığını söyledi. Telefonunuz neden 0544 gibi bir Vodafone numarası gözüküyor gibi bir polemiğe girmedim. Teşekkür edip kapattım.

Sonra Turknet’in 444’lü numarasını arayarak bilgi edinmeye çalıştım. Onların olup bitenden hiç haberi yoktu.Olsa olsa bayi yapmıştır dedi çağrı merkezi çalışanı. Bu başyiyer eski TTnet bayileri olduğu için bu bilgilere ulaşabiliyorlarmış. Annemin kızlık soyadı, banka kartı numaram, oraya girdiğim şifreler geçti gözümün önünden. Muhtemelen bu yazıyı okurken sizin de geçiyordur.

Sonra genel merkezi arayarak üstüme düşen bilgilendirmeyi yaptım.

Şu bir gerçek ki bu ülkede kişisel bilgilerin korunması diye bir olay söz konusu değil. Kendi adıma bu bilgileri TTnet’in vermediğine eminim. Neden kendi eliyle müşteri kaybetmek istesinler ki… Bunun kaynağının bulunmasını en az benim kadar TTnet ve Turknet de istiyordur. Ama sonuçta maymun olan. halkın elinde gezinen benim bilgilerim. Ben son derece rahatsızım bundan.

Bunun failleri hesap vermeli. İş Türk Telekom ya da Netone genel müdürlüğüne kadar gerilecekse germeye hazırım.

Eğer bu ülkede BTK diye bir kurum varsa bu işe el atmalı. Bu tartışmaya açık bir konu değil.

6 YORUMLAR

 1. Sayın Serhat Ayan,

  http://www.tknlj.com sitesinde yer alan “Turknet de benim tüm bilgilerime ulaştı” başlıklı yazınızda anlatmış olduğunuz çeşitli hususlar ile ilgili olarak sizi bilgilendirmek isteri<.

  TurkNet siz dahil hiçbir kullanıcının bilgilerine ulaşmamış, ulaşmayı istememiş ve istememektedir. TurkNet’te yalnız kendi abonelerinin kendi serbest iradeleriyle verdikleri bilgiler bulunmaktadır ve bu bilgiler hassasiyetle saklı tutulmaktadır. Ancak bu bilgiler abone hattının işletime açılabilmesı için yerleşik operatör ile paylaşılmak zorundadır.

  Şahsınıza yapılan arama tarafımızdan yapılmamıştır. Her operatör gibi biz de bayiler ve/veya çözüm ortaklarıyla çalışmaktayız. TurkNet olarak bayilerle münhasıran çalışmadığımızın bilinmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, başka bir operatörden, operatör değişikliği talebi ile gelen aboneler için herhangi bir ekstra teşvik vermiyoruz. Bayilerimize bizimle çalışabilmeleri için abone adaylarına kendilerini doğru tanıtmalarını, TurkNet bayisi ya da TurkNet çözüm ortağı olduklarını mutlaka söylemelerini şart koşuyoruz. Aksi durumların oluştuğu örneklerde ise bayiye ceza uygulamasına gidileceği uyarısını yapıyoruz. Bayilerin, abone adayları ile telefonla yaptıkları konuşmalarda “TurkNet İletişim Hizmetlerinden bu hizmeti almayı kabul ediyor musunuz?” sorusunu sormaları yükümlülüğü de bulunuyor. Ayrıca sektörün genel bir sorunu olarak gördüğümüz uygulamadaki aksaklıklara karşı gereken tedbirleri almak ve düzeltmek amacıyla diğer internet servis sağlayıcıları ile sürekli olarak müşahede ediyor ve kurumsal temaslar aracılığıyla sistemin daha verimli çalışmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Çünkü bu bayiler yalnızca TurkNet’in değil, bütün diğer internet servis sağlayıcılarının hizmetlerini de satmaktadır.

  Bilgilerinizin sizi rahatsız edecek şekilde paylaşılması ile ilgili olarak da asıl sorumlunun hizmet datasını gerektiği gibi koruyamayan taraf olduğunu düşünüyoruz. Zira söz konusu bilgileriniz, halihazırda hizmet aldığınız internet servis sağlayıcınız ve telekom operatörünüzde bulunmaktadır. Ayrıca bizim ve yerel ağı (bakır kablo hatları) kullanan tüm işletmecilerin abonelerinin bilgileri de mevcut yapı gereği abone hattınızı işletime açan kurumda bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ortada bir güvenlik sorunu varsa bu sorunun TurkNet’ten kaynaklanmamakta olduğu açıktır.

  Ayrıca, bila-izin kullandığınız tescilli markamızın (LOGO) üzerinde manşet olarak yukarıdaki iddianın bulunmasının adil bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz.

  Son olarak yaşadığınız bu olumsuz olaydan duyduğumuz üzüntüyü paylaşmak istiyoruz. Verdiğimiz bilgilerin olayı aydınlatıcı nitelikte olduğunu düşünüyor, konuyu bu bakış açısıyla yeniden değerlendirmenizi rica ediyoruz.

 2. 556 sayılı Markalar KHK’si der ki:

  MARKA TESCİLİNDEN DOĞAN HAKLARIN KAPSAMINDA İSTİSNA

  Madde 12 – Dürüstçe ve ticari veya sanayi konularıyla ilgili olarak kullanılmaları koşuluyla üçüncü kişilerin, ad ve adresini, mal veya hizmetlerle ilgili cins, kalite, miktar, kullanım amacı, değer, coğrafi kaynak, üretim veya sunuluş zamanı veya diğer niteliklere ilişkin açıklamaları kullanmaları marka sahibi tarafından engellenemez.

 3. Aynı şekilde vodafone.net tarafından arandım, sözleşmenin sona erdiğinden falan bahsettiler. Son aranmamda türk.net’in kampanyasından bahsetti =) daha sonra aramalarını söyledim direk kendim türk net ile iletişim kurarak abonelik işlemi için gerekli işlemleri başlattım. Bahsettiğiniz gibi eski bayiler tüm bilgileri her şekilde kullanabiliyorlar. Bu konuda bir ilerleme kaydetmemiz gerekiyor..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.