Turknet de benim tüm bilgilerime ulaştı

TKNLJ.com bildiğiniz gibi kişisel bilgilerimizin korunması üstüne çok büyük hassasiyet gösteriyor. Biz hassasiyet gösterdikçe firmalar bu konunun suyunu çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde BİRİ isimli firmanın yaptıklarını sizlere anlatmıştık. O firmadan geri dönüş oldu. Konunun üstüne gittiklerini söylediler. Konunun mahkemeye yansıdığını söylediler. Hatta bizi de tanık olarak mahkemeden çağırabileceklerini belirttiler. Ne arayan oldu sonrasında ne soran ama konu muhtemelen tüm hızıyla ilerliyordur diye düşünüyoruz.

Konuyla ilgili herkesin daha hassas davrandığını düşünürken kazın ayağının aslında öyle olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Sabah saatlerinde ev telefonum çaldı. Karşımdaki ses bana Turknet’ten aradığını, bir teklifi olduğunu söyledi. Dinlemeye hazırdım. Bana adım, soyadım ve hatta göbek adımla hitabediyordu karşımdaki ses. Ardından bana TTnet kullandığımı ve bu firmanın Net4 paketinden faydalandığımı ve üyeliğimin bitmek üzere olduğunu söyledi. Yapmam gereken tek şey onlara evet demekti.

Binrkaç sorumu cevaplarlarsa hemen abone olacağımı söyledim. Çok basitti sorularım: Benim adımı nasıl bulmuşlardı… Benim TTnet abonesi olduğumu nereden biliyorlardı… Hangi paketi kullandığımı nasıl biliyorlardı ve benim bile bilmediğim Net4 paketinin bitmek üzere olduğunu nasıl öğrenmişlerdi…

Tuzak soru değil bunlar çok basit. Karşımdaki kişi de çok basit cevap verdi zaten: “Benim önümdeki ekranda yazıyor.” O bir çalışandı. Ben ona kağıttan mı yoksa bilgisayardan mı okuyorsun dememiştim ki… Benim bu kadar kritik bilgim onda ne arıyordu soru bu kadar basitti. Ama belli ki bu sorunun cevabı onda yoktu. Daha önce BİRİ’nden yaşadığım tecrübeyle onun Turknet’te mi yoksa bir bayide mi çalıştığını sordum. Elbette Turknet’te çalıştığını söyledi. Telefonunuz neden 0544 gibi bir Vodafone numarası gözüküyor gibi bir polemiğe girmedim. Teşekkür edip kapattım.

Sonra Turknet’in 444’lü numarasını arayarak bilgi edinmeye çalıştım. Onların olup bitenden hiç haberi yoktu.Olsa olsa bayi yapmıştır dedi çağrı merkezi çalışanı. Bu başyiyer eski TTnet bayileri olduğu için bu bilgilere ulaşabiliyorlarmış. Annemin kızlık soyadı, banka kartı numaram, oraya girdiğim şifreler geçti gözümün önünden. Muhtemelen bu yazıyı okurken sizin de geçiyordur.

Sonra genel merkezi arayarak üstüme düşen bilgilendirmeyi yaptım.

Şu bir gerçek ki bu ülkede kişisel bilgilerin korunması diye bir olay söz konusu değil. Kendi adıma bu bilgileri TTnet’in vermediğine eminim. Neden kendi eliyle müşteri kaybetmek istesinler ki… Bunun kaynağının bulunmasını en az benim kadar TTnet ve Turknet de istiyordur. Ama sonuçta maymun olan. halkın elinde gezinen benim bilgilerim. Ben son derece rahatsızım bundan.

Bunun failleri hesap vermeli. İş Türk Telekom ya da Netone genel müdürlüğüne kadar gerilecekse germeye hazırım.

Eğer bu ülkede BTK diye bir kurum varsa bu işe el atmalı. Bu tartışmaya açık bir konu değil.