Ülke tanıtımına sosyal medya ve blog desteği geliyor

inflow

Ülkelyi hep konvansiyonel yollardan tanıtmaya çalışıyoruz. Hep yukarıdan aşağı doğru bilgiler aktarıp aşağıdaki insanların gelmesini bekliyoruz turist olarak akın akın… Bunu yapması gereken ülkesinde turistik varlığı olmayan, tanıtım konusunda doğal becerisi olmayan ülkeler… Oysa en azından bizim için yapılması gereken şey bu değil. Bizim tanıtacak o kadar çok malımız var ve bunlar gerçekten o kadar iyi şeyler ki… Bunlar eski Yunan medeniyetinin parçası olan tarihi eserler, bunlar Bizans döneminin entrikaları, bunlar milattan önce 10 binli yılların duvara çizilmiş resimleri ve üstü toprakla örtülmüş belki de uzaylılar tarafından hayata geçirilmiş eserleri…

Dünya bunları zaten biliyor… Bunları bir devlet olarak bizim büyük büyük kelimelerle anlatmaya çalışmamız yerine aşağıdaki insanların birbirlerine kendi cümleleriyle anlatmasını sağlamamız gerekiyor. Bu konuda atılmış en önemli adımlardan biri Kasım ayında yaşanacak…

Fotoğraf, video ve yazılarıyla tüm dünyada milyonlarca kişinin seyahat tercihine yön veren içerik yaratıcıları, bloggerlar ve sosyal medya fenomenleri, İstanbul’da bir araya geliyor. 24 – 25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek INFLOW Travel Summit 2016’nın katılımcıları arasında, ‘Follow Me To’ konseptiyle çektiği fotoğraflarla ünlenen Murad Osmann da bulunuyor.

Tüm dünyada seyahat akımlarının hızla değişmesi ve çeşitlenmesinde büyük rol oynayan içerik yaratıcıları, bloggerlar, fotoğrafçılar ve sosyal medya fenomenleri, İstanbul’da bir araya geliyor. 24 – 25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan INFLOW Travel Summit 2016, sektör profesyonellerinin ve önemli markaların da katılımıyla, dijital pazarlama dünyasını seyahat özelinde ele almaya hazırlanıyor.

INFLOW Travel Summit 2016’ya, dünyanın farklı ülkelerinde eşi Nataly Zakharova Osmann’ın elini tuttuğu ‘Follow Me To’ konseptli fotoğraflarla ünlenen Murad Osmann ve gezi-kültür programlarıyla yakından tanıdığımız perküsyon sanatçısı Ayhan Sicimoğlu’nun yanı sıra Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden seyahat dünyasına yön veren isimler katılıyor.

Türk Havayolları ve TAV ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB’ın desteğiyle gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, katılımcılar panellerin yanı sıra B2I (Business-to-Influencer) toplantılarına katılarak, dijital platformun öncüleri, sektör profesyonelleri ve marka temsilcileriyle görüşme imkanına sahip olacak.

Bu konuya sponsorluk yapan THY ve TAV’a çok teşekkürler. Umarım Turizm Bakanlığı bölgesel sınırlamalar, biz oy verenler vermeyenler ayrımına girmez tanıtım yapacakları yerler konusunda. Türkiye’nin Trakyası ayrı, Güneydoğusu ayrı güzel.

Devletimiz bunları bizzat tanıtmaya çalışmak yerine turistik bölgeleri yetiştirmeye çalışmalı. Mesela INFLOW ile gelen bloggerları baştan çıkarmaya çalışmalı Didim belediyesi. Aynı şekilde gelecek sene de onları ziyaret etmesini sağlamalı Mardin’in turistik tesisleri. Biz bir seferlik değil zamana yayılmış adımlar atmalıyız bu etkinlik çerçevesinde.

Umarım bu sesimizi duyanlar olur…