Ülkemiz iki üzeri 128’i sahiplendi

 

Hayır başlıkta kesinlikle kinaye yok. Başka bir şey anlatmak yazmak istemiyoruz. Söylediğimizin arkasındayız. Ülkemizin yaptığının harika olduğunu düşünüyorum. IPv6 sahiplenilmesi gereken bir şey. 

Önce nedir bu iş ile başlayalım arzu ederseniz: bildiğiniz gibi IP adres denen bir şey var. Siz www.tknlj.com bile demiş olsanız aslında bunun arkasında 213.56.45.32 gibi 256’lı düzende dört basamaklı bir sayı var. Ama o kadar çok internet sitesi ve internete girecek kullanıcı çıktı ki 256’lık düzende 4 basamaklı sayı yetmez hale geldi. Henüz tıkanmadı ama tıkanma sinyalleri vermeye başladı. Sonuçta bu dört basamaklı sayı 4 milyarın biraz üstünde bir rakama tekabül ediyor. Bilim insanları kendi aralarıdnaki kurdukları konsorsiyumla bu dört basamaklı sayıyı altı basamaklıya çıkaralım dediler. Böyle olurca ne oldu? Kullanılabilecek IP adresi sayısı 2 üzeri 128 oluyor ki bu yaklaşık 38 basamaklı bir sayı oluyor. Bunu ne yaparsak yapalım zor bitiririz. 

Bu noktada devletimiz ne yapıyor hemen ona bakalım: Bir genelge yayımlandı ve Türkiye’deki bütün kamu kurum ve kuruluşlarının en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’yı destekler hale geleceği müjdesi verildi. 

Bilindiği gibi bu çalışmalar E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu ile başlamıştı. Yapılanlarla kamu kurum ve kuruluşlarının belirli bir zaman içinde hizmetlerini IPv4’ün yanı sıra IPv6’yı da destekler hale getirmeleri hedefleniyor. Bunun yanında yine kamu kurum ve kuruluşlarının internet üzerinden sundukları hizmetlerde, IPv6’nın sağladığı güvenlik, verimlilik, hizmet kalitesi gibi özelliklerden faydalanmaları isteniyor. 

Bu amaçlara Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın durumları farklı olduğu için kendi durumlarını kendileri belirleyecekler. 

Kuruluşlarımız, 31 Aralık 2012 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri en az bir adet hizmeti pilot uygulama olarak IPv6 destekli hale getirecekler. 31 Ağustos 2013 tarihinde ise tüm uygulamalar IPv6 destekler olacak.

Plan ve hedef büyük…