Evi cepte taşımak için…

Yeni icat edilmiş saklama yöntemleri, devasa sabit diskler ve internet üstünden bize alan sağlayan Google gibi şirketlere rağmen evden bilgisayarlara erişebilmek hep bir vazgeçilmezimiz oldu. Bunun için yazılımla ricat edildi, yazılımlar çökertildi. inanılmaz sorunlarla karşılaşıldı.

Teknolojinin ilerlemesi bize uzaktan erişimi mümkün kıldı. Bunların en önemli örneklerinin başında Fujitsu geliyor.

USB memory disk görünümündeki Portable Zero Client MZ900 cihazı, ünitenin sadece okunur bölümündeki bir yazılım sayesinde, yükleme gerektirmeyen bir mekanizmayla, kullanıcılara güvenli bir erişim imkânı sunuyor. Bu şekilde kullanıcılar dünyanın herhangi bir yerinden Zero Client ile masaüstlerine erişebiliyorlar. Ancak Zero Client’ın sağladığı üst düzey güvenlik özelliği sayesinde kullanıcıların, bağlantı kurulup gerekli şifreler doğrulandıktan sonra cihazın şifreli bölümündeki verilere erişmeleri mümkün oluyor. Portable Zero Client kapatıldığı zaman bağlantı için kullanılan ana makinede geçmiş kullanımlara ait hiçbir iz kalmıyor.

Portable Zero Client çalışanların dizüstü bilgisayar taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Dünyanın bir yerinde güvenli bir makine ve dünyanın herhangi bir yerinden iz bırakmayacağınız bilgisayar sizin hayatınızı çok olumlu bir biçimde değiştirecek.

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Fujitsu Türkiye İstemci Teknoloji Satış Yöneticisi Gökhan Özveren, erişim için özel bir hız gerekmediğini belirtiyor. Özveren, PC ya da Netbook üstünde herhangi bir Windows temelli yazılımla bu cihazın çalışabileceğini belirtiyor. Portable Zero Client cihazı başka cihazlara yüklenen bir yazılım olmadığını, USB memory disk’ler gibi bilgisayara takıldığını söyleyen Ösveren, kendi içindeki erişim yazılımını kullanarak da kullanıcının sanal masaüstünün bulunduğu sunucuya bağlanarak çalıştığını vurguluyor.

Bu cihazın en önemli yönlerinden biri de ana makinelerden bulaşabilecek virüs ve saldırılara karşı da korunması. Ana makineler, Portable Zero Client’ın şifreleme ve bağlantı yazılımlarında değişiklik yapamıyor. Cihazın korumalı bir bölümünde güvenli erişim yazılımı bulunuyor. Bu sayede ana makinedeki zararlı yazılımlar ve kullanıcı bilgilerini kaydeden mekanizmalara karşı korunuyor.

Portable Zero Client’ın Citrix, VMWare ve Microsoft Hyper-V için 3 farklı tipi olacak. Her 3 tipin fiyatı aynı olup, son kullanıcı fiyatı yaklaşık 250 USD civarında olacak.