Üniversiteler arası internet ağının başına hayvanat bahçesi müdürü

Üniversiteler arası internet ağının başına hayvanat bahçesi müdürü

hayvanat bahcesiAydınlık gazetesi bugün müthiş bir haber paylaştı: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na bağlı (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezinin (ULAKBİM) Müdür Yardımcılığı görevine Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar getirilmiş.

ULAKBİM de neyin nesi diyenler için, hemen bir kısa özet geçelim:

  • ULAKBİM, 1996 yılında TÜBİTAK ‘a bağlı bir enstitü olarak kuruldu.
  • Merkez, ülkemizdeki tüm akademik kurumları birbirine ve küresel araştırma ağlarına bağlayan Ulusal Akademik Ağ alt yapısını işletmenin yanısıra ve bu ağ üzerinden yeni ağ servisleri sunarak, bir yandan ağ için araştırma geliştirme yapmakta, diğer yandan araştırmacıların ağı Ar-Ge yapmak için kullanmalarını sağlıyor.
  • Kurumsal kullanıcıları birbirine ve küresel bilgisayar ağlarına bağlayan etkileşimli, yüksek hızlı ve yeni teknolojilere açık bir bilgisayar ağı kurup ve işletiyor.
  • Akademik ve araştırma ağları düzeyinde Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil ediyor.
  • Geniş alanlı, metropoliten ve yerel bilgisayar ağı teknolojilerindeki gelişmeleri izleyerek bu ağı günün koşullarına uygun olarak geliştiriyor ve gerekli durumlarda yeni uygulama ve gösterim ağları kuruyor.
  • Bilgi hizmetlerini bilgisayar ağları üzerinden yaygınlaştırmak üzere, başta ağ bilgi işlem olmak üzere, bilgi teknolojileri konularında araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyor.
  • Bilgi teknolojileri ve bilgi hizmetleri konularındaki bilgi birikiminden, istek belirten kurum ve kuruluşların yararlanmasını sağlamak üzere danışmanlık ve benzeri hizmetler sunuyor.
  • Mevcut müfredatı ve eğitim programını ihtiyaçlar doğrultusunda analiz etmek ve geliştirmek, elde edilen sonuç ve bulguları Milli Eğitim bakanlığı ile paylaşıyor.

Mustafa Sancar, Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü görevini yürütürken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı çalışıyormuş. Sancar, ULAKBİM yönetmeliğinde görev tanımı “araştırıcılara basılı ve elektronik kaynakları kullanarak belge ve bilgi sağlama hizmetleri vermekten sorumlu” şeklinde görev tanımıyla çalışacakmış.

Ben daha fazla ne diyeyim bilmiyorum…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş