Bizim ülke olarak bir telefonun bileşenleri arasında kesinlikle yapamayacağımız çok şey var: Mesela işlemciler, mesela görüntüleme sistemleri, mesela hafızalar. Neden yapamayız? Dünyada bunu yapan yüzlerce şirket yok. Belli adamlar bunu yapmayı kendine düstur edinmiş ve yürümüş gitmişler oradan. Mesela siz sanıyor musunuz Vestel ürettiği televizyonların içine koyduğu işlemcileri ya da onların ekranlarını burada üretebiliyor? Hayır onlar da bu malları yurt dışından getirip burada birleştiriyorlar.

O zaman ne yapmamız lazım? Önümüzü görerek hareket etmeliyiz. En kaba hesapla çok hacimli üretmek istediğiniz bir telefon için yurt dışına 250 – 300 liralık ödeme yapmak durumundayız. Bu konuda kimsenin tartışma açacağını düşünmüyorum.

Bunun üstüne öyle br katma değer koyalım ki bu telefonlar Türk olsun. Mesela bunu yapan kim? Çin’de telefon ürettiren Apple. Siz şimdi Apple Çin malıdır diyebilir misiniz? Diğer telefonların aynı diyebilir misiniz? bariz bir biçimde işletim sisteminden şekil şemaline kadar birçok şeyi farklı.

Peki Türkiye’de Türk etiketiyle satılmakta olan telefonlar dünyadakilerden ne kadar farklı? Hemen Vestel’in şikayet dokümanına baktığımızda hiçbir fark göremiyoruz. Aynı Qualcomm markası, aynı işlemci hızları, aynı işletim sistemi…

Peki sevgili Vestel ve saz arkadaşları… Sizin Türk olduğunu gösteren ne? Neresini Türk yaptınız bu telefonun? LG getiren Samsung getiren veya Apple getiren ithalatçılardan ne farkınız var? Ne kadarlık bir katma değer sağlıyorsunuz bu ülkeye? Sizin telefonunuzu alan bir adam verdiği paranın ne kadarını Türkiye içinde bırakmış olur?