Son sayfayı gerçekten ne oldu ve ne yapılmalı konusunu irdelemeye bırakalım:

  • Ben açıkçası uzun zamandır “gavur” telefonlara taciz atışı yapan devlet yetkililerinin Vestel’i ve arkadaşlarını böyle bir şikayet yapmaya “ikna ettiğini” düşünüyorum. Öyle olmayabilir de… Bu sadece basit bir adamın basit bir hissi
  • Velev ki devlet Vestel’in bu başvurusunu ciddiye aldı ve Türkiye’ye telefon girişinin kökünü kazıdı… Yılda kaç telefon üretibiliyor Vestel ve arkadaşları? 100 bin mi? 1 milyon mu? Türkiye’de yılda kaç telefon satılıyor? 1 milyon mu? 5 milyon mu?
  • Devletin neleri Türk telefonu sayabileceği konusunda kafasında oturmuş bir fikri olan var mı? Türkçe ismi olanları mı? Türkiye’de birleştirilenleri mi? Kutusunun üstünde Türkçe yazanları mı?
  • Vestel’in bunu devletten para koparmak için yaptığını da düşünmüyorum. Yapsalar bunu şimdiye kadar klimasından televizyonuna kadar bir milyon farklı alanda yaparlardı…
  • Bu yöntemle Vestel ve saz arkadaşlarına pozitif ayrımcılık yaparak büyütebilir miyiz? Dünya oyuncusu haline getirebiir miyiz? Peki ya o sırada Belçika hükümeti yok arkadaş Vestel Belçikalı değil artık almayın onu onun yerine bizim markalardan birin alın derse? O zaman global ekonomiden dem vuracak yüzümüz olacak mı?
  • Bunu yaparak Türkiye’de yabancıların fabrika açmasını sağlayabilir miyiz? Başkaları gibi burada fabrika açılması için ne gibi imkanlar sağlayabiliyoru ki? Samsung, Apple, LG… Siz olsanız bugünün Türkiye’sine gelir misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.