Vodafone Beşiktaş ilişkisi üçüncü fazına girdi

Besiktas
Vodafone geçtiğimiz yıl Beşiktaş ile enteresan bir birliktelik açıkladı. Bu birlikteliği çok dikkat çekici buluyorum. Gerek sosyal sorumluluk, gerek pazarlama gerekse de teknoloji yönünden… Katıldığım Vodafone – Beşiktaş ortak basın toplantısı ve Ağustos 2013 yılından itibaren aldığım notları TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Öncelikle futbolun imajının bu kadar örselendiği bir zaman diliminde bu kadar büyük bir psponsorluğa girip futbola ve Beşiktaş’a inandığı için Vodafone’u kutlamak lazım. Bu konu, tartışmaya açık değil.
 • Vodafone verdiği 150 milyon dolara yakın sponsorluğu iyi değerlendirmek lazım: Bu sadece bir kulüp, stad ve forma sponsorluğundan farklı: İstanbul’un en güzel semtlerinden birinde inanılmaz büyük bir tabela kiralıyor aslında Vodafone. Turkcell’in Kuruçeşme Arena’ya ve Avea’nın Açıkhava’ya verdiği ücretlerle bunu orantılamak doğru olur. Yapılacak yan etkinlikler de Vodafone’un önemli bir değeri olacak.
 • Vodafone’un Beşiktaşla ilişkisini fazlandırması, açık iletişimle gitmesi harika. Birinci faz olarak lansman, ikinci faz olarak forma sponsorluğuna bakılacak olunursa bu üçüncü fazda Beşiktaş taraftarına sunulan teknolojik hizmetlerin bulabiliriz. Dördüncü faz için esas oğlan, stadın bitmesi öngörülüyor…
 • Vodafone’un stad için getireceği teknolojik altyapıyı biraz daha etkin bir biçimde tanıtması lazım. Çünkü insanlar o stadı konuşunca Vodafone’un ismiyle bir arada kullanırken elbette teknolojisinden bahsediyor olması lazım. Şimdiye kadar söylenenler bol ekran ve içeride kullanılacak adı konmamış uygulamalar. TTnet ile Galatasaray’ın sırf bağlantı konusunda toplantı yaptığı düşünülürse bukonuya biraz daha ağırlık vermenin gerektiği ortaya çıkacaktır.
 • Vodafone Beşiktaş temasını reklamlarında çok iyi kullandı. Ben ağır Beşiktaşlı olduğum için öyle hissediyor olabilirim fakat belki de Vodafone’un son yıllarda yaptığı en iyi reklamlar bu konuda oldu. Geçmişte Türk Telekom’un Galatasaray ile yaptığı çalışmaları bence gölgede bıraktı. Bu kullanımı için pazarlama ekibini kutlamak gerekiyor.
 • Vodafone’u kutlamak gereken bir diğer nokta da uluslararası bir organizasyon içinden bu kadar büyük bir sponsorluk çıkarmış olması… Dünya takımlarına verilmeyen ücretin Beşiktaş’a verilmiş olması önemli bir nokta…
 • Gelelim açıklanan teknoloji paketine: Vodafone açık yüreklilikle Beşiktaş taraftarı arasında ciddi bir anket yaptığını söyledi. Anketin sonuçlarında mevcut taraftarı kapsayıcı bir paket çıkmamış. Bu yüzden de Mevcut pakete ekstra destek ücreti çıkarmışlar. 1, 3 ve 5 TL’lik paketleri alanlar maç günleri ücretsiz konuşma ve antrenmana katılmak, takımla beraber seyahat edebilmek gibi yan hizmetlerden faydalanabiliyorlar. Vodafone net bir biçimde bu işten para kazanmak istemediğini, maliyet ve vergiler çıktıktan sonraki tüm ücreti kulübe bırakacağını söyledi. Yapılan hesaplara göre 1 milyon kişi bu hizmeti alırsa bir senede kulübe yaklaşık 20 milyon TL ücret bırakılması söz konusu olacak.
 • Beni en çok şaşırtan, basın toplantısı sırasında sorduğum Kartalcell sorunsalı: Şu anda Avea’nın bir yan hizmeti olarak sunulan bu hizmetin kaç kullanıcısı olduğu hiç söylenmiyor. Ama 2011 yılında 50 bin cevarı üyesi varmış ve gelecek hedef 200 bin olarak dile getirilmiş. Bu hizmeti kullananların Vodafone’a geçmesi durumunda inanılmaz bir kullanıcı numara taşınması gündeme gelebilir. Bu kadar büyük bir sponsorlk yapılırken ana iş konuşmanın halen Avea’da duruyor olması çok şaşırtıcı. Çok sağlam bir sözleşme yapılmış olmalı…
 • Toplantıda yine en çok ilgimi çeken noktalardan biri forma satışının tüm Vodafone bayilerinden yapılıyor olması oldu. 81 ilde 2 bine yakın noktadan satışa başlanması forma sayısında belirgin bir artış yaratmasa da (çünkü forma satış sezonu geçti) her ilden isteyenin anında formaya ulaşabiliyor olması çok ilginç. 60 bayiden 2 bine çıkınca önemli bir güç doğuruyor. Vodafone genel müdürünün söylemiyle Ardahan’daki Beşiktaşlı forma istediğinde çaresiz kalmayacak.
 • Beşiktaş Kulübü Başkanı ütopik bir rakamdan bahsetti: “Eğer 12 milyon Beşiktaşlı bu konuşma sistemine üye olursa yılda 300 milyon gelir elde edebiliriz”… Yani ülkeden bir Real Madrid çıkmasının yolu herkesin aynı telefon hattını kullanması… Çok acayip bir rakam.
 • Vodafone’un öncelikli olarak numarasını taşıyanlar veya Beşiktaş interaktif hizmetler gibi ortak gelir yaratacak konular yaratması lazım. Belli ki ilginç kafa yapısına sahip Beşiktaş taraftarı, bu şekil kampanyalara ilginç cevaplar verebilir durumda…