Vodafone elinde telefonla araç kullanmama sözü verdi

internet_while_drivingVodafone gönderdiği bir basın bülteniyle “BS ISO 39001 Yol Trafik Güvenliği Sertifikası”nı Türkiye’de almaya hak kazanan ilk şirket olduğunu duyurdu. Verilen sertifika, İngiliz Standartları Enstitüsü tarafından verilen bir sertifika. Dünyanın en büyük sertifikasyon kuruluşlarından BSI (British Standards Institution-İngiliz Standartları Enstitüsü) tarafından verilen bu sertifikaya dünyada çok az sayıda şirket sahip. Vodafone Türkiye, dünyada bu sertifikayı almaya hak kazanan 7. şirket olarak dikkat çekiyor.

Karayollarında gerçekleşen kazaları azaltmak amacıyla yayınlanan sertifika, Karayolu Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi’nin kurulmasını, uygulanmasını, bakımının sağlamasını ve performansının geliştirmesini uluslararası bir standartla belgeliyor. Sertifika gerekliliklerine göre, Vodafone Türkiye bünyesinde 15 çalışan 5 günlük ISO 39001 Yol Trafik Güvenliği Sistemi Bilgilendirme ve İç Denetçi Eğitimi aldı. Sistem kurulum çalışmalarının bir parçası olarak tüm operasyonları içeren 6 günlük bir Vodafone Türkiye ISO 39001 İç Denetimi yapıldı. ISO 39001 Yol Trafik Güvenliği Sistemi Standardı bakış açısıyla tüm operasyonları içeren bir Vodafone Türkiye Yol Trafik Güvenliği Risk Analizi hazırladı. Sistem kurulumu esnasında Vodafone Türkiye bünyesindeki 1.116 araç Vodafone Türkiye Sürüş Güvenliği Prosedürü’ne ve ilgili mevzuata göre gözden geçirildi. Ayrıca bir yıl boyunca 2.361 sürücüye Yol Trafik Güvenliği eğitimi verildi.

Vodafone Türkiye ayrıca, “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında geliştirilen “Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu”na imza atan ilk ve tek telekomünikasyon şirketi. Aldığı ISO 39001 sertifikasıyla, bu konudaki titizliğini ve sorumluluğunu bir kez daha vurgulayan Vodafone Türkiye, iş güvenliği için ‘6 Mutlak Kural’ı uyguluyor. Vodafone’un trafik konusunda tüm dünyada belirlediği, şirketin ekosisteminde yer alan tüm kurum, kuruluş ve çalışanların kesinlikle uyması gereken 6 Mutlak Kural’ı bulunuyor. Bu kurallardan 4’ü doğrudan trafikte güvenlik ile ilgili:

• Her zaman güvenli ve yasalara uygun şekilde araç kullanırız: Her koltukta her zaman emniyet kemeri takarız.
• Her zaman hız sınırlarına uyarız.
• Asla elimizde bir mobil cihazla araç kullanmayız.
• Asla alkol veya uyuşturucu etkisi altında çalışmayız.