Vodafone fiberi elektriğe bağladı

Gokhan Ogut2Vodafone Türkiye, yeni dönem yatırımlarının ilk ayağı olarak Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) enerji iletim hatlarında bulunan fiber optik kablolarının kullanım hakkı ihalelerini, toplam 45 milyon 699 bin euro (128 milyon TL) bedelle 15 yıllığına aldı. Vodafone Türkiye, kullanım hakkını aldığı mevcut hatlara erişim için kuracağı ek fiber optik ağıyla da toplam fiber hat altyapısını 2,5 katına çıkaracak.

İki üç sene içinde fiber optik ağ yatırımı için ihale bedeli dahil 300 milyon TL altyapı yatırımını öngören Vodafone’un TEİAŞ’tan kullanım hakkını aldığı fiber ağ, ilk etapta 3×100 Gbps’lik kapasite sunacak. Ek yatırımlarla yeni kurulacak fiber optik ağla birlikte maksimum kapasite 80×100 Gbps’ye erişecek. Vodafone Türkiye’nin santral ve transmisyon toplama merkezlerinin TEİAŞ’ın hatlarına bağlanması ile 16 bin kilometreyi geçerek toplamda 2,5 katına çıkacak Vodafone Türkiye’nin fiber ağı, Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 1 milyon kilometreyi aşan fiber ağıyla da entegre olacak.

Turkcell Superonline da büyümelerini BOTAŞ ve TEİAŞ gibi kurumların ihalelerinin ardından yaşamıştı. Bu anlamda TEİAŞ ihalesini dikkatle takip etmek gerekiyor. Çünkü ülkede bu tip ihalelerin sık sık iptali de söz konusu olabiliyor.

Gökhan Öğüt, Türk Telekom’un yüksek fiyatla fiber kullanımı sağlamasından şikayetçiydi. Bakalım bu konuda yakın zamanda ne gibi gelişmeler göreceğiz…