Vodafone ve Turkcell’den dünya sahnesinde rekabet

Turkcell gsma odulTürkiye’de o fiyat indirmiş, bu komik reklam yapmış, beriki bunu şikayet etmiş… Bık bık bık… Türkiye içinde, Türkiye’ye özgü kısır Türk tartışmaları. Ben rekabetin ben 3 dakika fazla veriyorum 4 kuruş ucuza konuşturuyorum söyleminin ötesine geçmesini istiyordum. İsteğime kavuştum.

Turkcell ve Vodafone Dünya Mobil Kongresi kapsmında düzenlenen Mobil Dünya Ödülleri’nde kapıştılar ve aralarındaki rekabet onlara iki Türk markası olarak iki ödül aldırdı. İşte budur dedim. Şahane bir şey. Türkiye’deki herkes, Avrupa Basketbol Kupası’nda aynı Gruba denk düşen Fenerbahçe Darüşafaka maçından değil bundan keyif almalıyız.

Haberin özet kısmına bakacak olursak…

kirmizi isikVodafone Türkiye tarafından kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla geliştirilen Kırmızı Işık mobil uygulaması, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Kadınlara Yönelik En İyi Mobil Servis” ödülüne layık görüldü. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt şunları söyledi: “Güçlü bir toplum için kadınlara fırsat eşitliği sağlayarak, toplumsal ve ekonomik hayata eşit katılımlarını desteklemek üzere yatırımlarımızı sürdürürken, mobil teknolojilerinin gücünü kullanarak hayata geçirdiğimiz Kırmızı Işık uygulaması sayesinde şiddete maruz kalan kadınlara tek dokunuşla destek eli uzatıyoruz.”

Turkcell, Young Guru Academy (YGA) işbirliğinde ve Sesli Betimleme Derneği’nin desteğiyle görme engelliler için geliştirdiği Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme” servisi ile ödüle layık görüldü. Teknoloji ve iletişim devlerini geride bırakarak “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” kategorisinde ödüle layık görülen “Cepten Sesli Betimleme”, görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirildi. “Cepten Sesli Betimleme”, filmlerin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesini sağlıyor.

Kaan Terzioğlu, “Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak, onların sosyal hayata daha aktif katılmalarına destek olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Cepten Sesli Betimleme ile görme engelli bireylere keyifli bir sinema deneyimi sunarken onların sosyal yaşamlarını da güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bizim için aldığımız bu ödül, servisimizin amacına ulaştığının göstergesi. Teşekkür ediyoruz” dedi.

Umarım hep böyle birbiriyle rekabet ederken dünyanın en üst seviyesinde ödül alan Türkler görürüz. Ben kendi adıma bu iki şirkete dünyaya adını yazdırmaları için teşekkürü bir borç biliyorum…