İçerikçiler için kıyamet günü yaklaşıyor

kiyamet

Kıymet gününü, herşeyin bittiği, bütün umutların tükendiği gün olarak tanımlayabiliriz. İnternet, özellikle de bu ortamda kendini ifade etmek için profsyonel çaba gösterenler için kıyamet günü giderek yaklaşıyor. Reklamları engelleyenlerin sayısı giderek artıyor.

Biz insanlar neden benim reklamlarını engelliyor derken olay kontrolden çıktı. CK Hutchison’s Three isimli İngiliz mobil operatör “Allah Allah” nidalarıyla internet sitelerindeki reklamlara daldı. Operatör olarak aldığı önlemlerle artık kullanıcılarının reklamları görmesini engelleyecek Hutchison…

Firma İngitere’nin 4 operatörünün en küçüğü. Halk arasındaki amiyane tabiriyle ateş olsa cürmü kadar yer dahi yakamaz. Ancak ilk kez böylesine tkin bir firma kullanıcıları için böyle bir adım attığını resmi olarak duyurdu.

Ağ bazında yapılan bu engellemenin sebebi ne? Firma diyor ki reklamların içinde SPAM ve kötü huylu yazılımlar var. Bunlar kullanıcıların canını sıkıyorlar. Ancak firma bunun dışında reklamların kullanıcının cebinden para çalmak anlamına geldiğini söylüyor. Nasıl mı? Her reklam gösteriminde belli bir veri trafiği oluşuyormuş. Kullanıcılar da bilmeden bu reklamları görmek için bu veriye para vererek mobil dünyada daha çok para harcıyorlarmış.

Sene olmuş 2016, bunu beğenenler bile olacaktır. Ama net neutrality adı verilen, verinin taşıdığı içeriğe karşı nötr kalma kavramı var. Mesela bir firma ben şu bankayı beğenmiyorum seni oraya sokmayacağım diyemez. Aynı şu partiyi sevmiyorum onun sitesine girme sen deme özgürlüğünün olmadığı gibi. Adama sorarlar sen hangi yetkiyle benim girmek istediğim yerlere beni sokmuyorsun diye… Ama bu İngiliz firmaya sormuyor kimse bunu. O da enteresan…

Peki hyatını göstereceği reklamlar üstüne kuran basın organları, oyun tasarımcıları, amatör web siteleri ne yapacak? Bunu düşünen yok.

Bu yüzden diyorum ki içeriçiler için kıyamet günü yaklaşıyor. Çünkü sitedeki iki reklamı görmek istemeyen, ama o sitedeki yazıları sömürmek isteyen, kendini akıllı sanan ancak o site sahiplerinin ömrünü gününü vererek hazırladığı içerik üstünden nasıl para kazanacağını düşünemeyen zekada insanlardan bahsediyoruz reklamları engelleyenlerden bahsederken…

Bu konuda daha önce altında uzun polemikler yaşadığımız tartışmalara sahne oldu bu site… Geçeceksiniz bunları. Eğer reklamlı bir site sizin işinize gelmiyorsa o zaman girmeyeceksiniz oraya. Reklamsız bir site arayacaksınız kendinize.

Bulabilirseniz ne ala… Bulamazsanız hem yetersiz hem cahil olarak devam ettireceksiniz hayatınızı… Okurla polemiğe girmek doğru mu? Muhtemelen değil.

Ama ben hükümetlerle polemiğe giriyorum okurla niye girmeyeyim?

Yakın zamanda tarayıcısında internet reklamı engelleyici bulunan kullanıcıları siteme almayacak bir küçük yazılım karşılayacak sizleri…