Vodafone’dan Hacıosmanoğlu iletişim taktiği

Vodafone’dan Hacıosmanoğlu iletişim taktiği

vodafone-by-SudhamshuŞimdi okuyacağınız yazı, sporla teknolojinin iç içe geçtiği dünyamızdan kopma bir yazıdır. 8 Şubat Pazar günü Sözcü ve Zaman gibi iktidara muhalif gazetelere röportaj vermiş. Röportajda 4G ihalesinden bahsetmiş. İhaleyle ilgili korklarından bahsetmiş. Gelin konuyu TKNLJ formatında sizlerle derinlemesine inceleyelim:

  • Hacıosmanoğlu ismiyle başlamamın sebebi bu haftaki Fenerbahçe Trabzonspor maçından önce Trabzon başkanı Hacıosmanoğlu’nun demeci: “Hakem yanlış karar verirse takımımı sahadan çekerim…” Sonuçta ne oldu? Maçın tek tartışmalı kararı Fenerbahçe lehine verilmeyen penaltı pozisyonu oldu. Demek ki Türkiye’de önceden ağlar ve kendinizi ezilmiş gösterirseniz kaybetmenize imkan yok…
  • Her iki gazetenin de haberinin başlığı 4G ihalesinin adil yapılması yönünde… Böyle bir şeyi niye söylersiniz? Bir şeylerin yolunda gittiğini düşündüğünüzden. Bir insan dışarı çıktığında ay inşallah yağmur yamaz der mi güzel bir havada ve meteorolojinin yağmur yağmayacak dediği günde? Ya bir kara bulut görmüştür ya da havada nem kokusu vardır.
  • Süel özellikle 800 mhz frekansın eşit biçimde dağıtılmasını istiyor. Fakat hani serbest piyasa ekonomisi? Hani kim daha çok para verirse en iyiyi ona verelim yaklaşımı? 3G ihalesinde en kötüyü almak için aralarında kura çeken Vodafone ve Avea bu sefer kura çekmeden en iyiyi kapmak mı istiyor?
  • Eşit bir biçimde dağıtılırsa ne olur biliyor musunuz? Devlet bunların satışından çok daha az para kazanır. Açık artırma olmazsa herkese eşit biçimde dağıtılırsa kazanacağı para elbette açık artırmayla alınabileceğin neredeyse yarısının altında olur. Yani elbette herkes kendi şirketini düşünür ama devlet az para alsın hiç rekabet olmasın demek bu kadar kolay mı?
  • Konu çok tartışmalı ve bunu Sözcü ve Zaman ile paylaşmak net bir avantaj sağlar konuşanlara: Siz bunu tüm tarafsız bilişim basınına anlatırsanız onlar sizi sorgular. Ama siz bunu iktidar karşıtı gazeteye anlatır ve vallahi kötü bir şeyler olabilir derseniz onlar doğal olarak bunu diğerlerine kıyasla daha az sorgulayarak yazarlar… Bu bir hiledir.
  • Sözcü’ye yansıyan haberde 900 mhz frekansının tek bir şirkete verilmesi ve asimetri yapılması söz konusu olabilirmiş. Bu benim de kulağıma geldi. Ben bunun doğruluğunu ilgili makamlara sordum. Oraya konuşup Hacıosmanoğlu gibi sakın ha böyle bir şey yapmayın yoksa takımı sahadan çekerim demiyorum.
  • İşin acayip tarafı ise bu haberin çıksandına sadece 48 saat önce şikayet ettikleri BTK ile birlikte güle oynaya bir açılış yaptılar. Madem öyle yan yana gelmeyeydiniz o kurumla?

Ben direkt bir insanım. Karnımın içinden konuşmam asla. Şirketlere de şeffaf olmalarını, bu konuları uzmanı olan kişilerle derinlemesine paylaşmalarını öneriyorum.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş