Yargıtay çözemediği işlere girmiş olabilir

Ülkemde gün olmuyor ki teknoloji ve hukukla ilgili vay arkadaş dedirten bir şey olmasın. Yargıtayın son aldığı karar beni yine derin düşüncelere daldırdı.

Bir çift var. Mutlular. Beraber ezip tozuyorlar. Resimler çektirip sosyal medya hesaplarına koyuyorlar. Ne kadar güzel bunlardan Türkiye’de milyonlarca çıkarabiliriz sanırım.

Sonra çiftin arası bozuluyor ve ayrılıyorlar. Bu da milyonlarca kişinin başına gelebilecek bir olay. Fakat olayı eşsiz yapan şey, çiftin kız tarafının mahkemeye gidip erkek tarafına dava açması. Neden dava açmış? Çünkü erkeğe demiş ki benim fotoğraflarımı sosyal medyadan kaldır. Oğlan demiş ki kaldırmam. Kız da al o zaman deyip mahkemeye gitmiş.

Mahkeme olayı incelemiş ve demiş ki resimlerin ilişki bittikten sonra sosyal medyaya konduğunu anlamanın kesin bir yolu yok. Belirsizlik durumunda üstüne suç atfedilen kişinin söylediği doğru sayılır. Konu da öyle kapanmış.

Şaka şaka kapanmamış. Kız, ülkenin sorunları bittiği için bu olayı temyize taşımış. Bir de siz bakın demiş. Yargıtay’ın 12. dairesi almış konuyu derinlemesine incelemiş ve demiş ki kız haklı adamı hapse atın.

Yargıtay adamın neden suçlu buluyor? Hangi maddeden? TCK’nın 136 sayılı maddesindeki “kişisel verileri hukuka aykırı biçimde başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi” sıfatıyla yargılamış.

Yani bizim telefon numaralarını SMS gönderen çirkin reklamcı şirketlere satanlardan bir tanesi bile yargılanmazken, bize her allahın günü bir bahis sitesinden istemediğimiz reklam gelirken bu adamları kanunun önünden geçireme. Kız arkadaşıyla çektirdiği resimleri internete koyan, sonra da kaldırmayan adamı 4 sene hapisle yargıla.

Bir dakika arkadaş… Bu adam resimleri kızın haberi yokken gece uyurken mi çekti? Hayır. Çekerken rızası var mıydı? Evet. PEki internet ortamına koyarken rızası var mıydı? Elbette. Çünkü olmasa eşek değil ya görürdü bir şekilde. İnsan sevgilisinin sosyal medyasına bakar değil mi?

Yayma eylemine bakalım. Sosyal medya yahu. Yaymak için oraya koyuyorsunuz kitap yazmak için değil o kadar malı. Ha istemiyorum kaldır deyince… Resimler kadının kendi malı mı? Adam orada yok mu? Resim üstünde söz hakkı yok mu adamın yani? Resimlerde bir açıklık saçıklık var mı? Muhtemelen yok çünkü onun ayrı ceza maddesi zaten vardır diye tahmin ediyorum.

Şimdi bu resimleri kaldırmayan bir erkek diye buna atarlanacak insanlar olacaktır. Davayı tersine çevirin. Bu resimleri kaldırmayan bir kadın olsaydı? Kadın 4 sene hapisle yargılansın erkek kapris yaptığı için deseydim ben? Muhtemelen ağzımı yüzümü kırardınız.

Yargıtay bence yanlış karar almış. Aslında konu bile olmaması gereken bir olayı anlamsızca büyütmüş. Bir de çirkin bir içtihat yaratmış. Şimdi birisiyle resim çektirdikten sonra adam diyecek ki “abi gözlerim kapalı çıkmış bunu kaldır”. Yahu altında onlarca arkadaşımın yazdığı güzel sözler var. Bunu kaldırırsam onlar da gidecek. “Vaay kaldırmıyorsun al sana 4 yıl hapis”…

Vallahi Türkler İstanbul’a girerken Galata Kulesi’nde meleklerin cinsiyetini tartışan gereksiz rahiplerden zerre kadar farkımız yok. Gerçekten internetin tüm sorunları bitti atarlı insanların resim kaldırtmasına kaldık. Ona da yanlış karar veriyoruz.

 

Ülke ve dünya gerçeklerinden bu kadar kopuk olmak bu kadar kolay mı yahu?