Kablosuz ağ pazarının önde gelen kuruluşlarından TP-Link, yeni ve çok güçlü bir WiFi menzil genişletici (range extender) modelini duyurdu. RE500 model adlı ürün, üstün genişletme aralığı, dört harici anteni ve gelişmiş son teknoloji donanımı ile WiFi menzilini, teorik olarak, 1300 metrekareye kadar genişletebiliyor.

Yeni nesil kablosuz ağ standardı 802.11ac destekli olan RE500, büyük ev ve ofisler için ideal bir WiFi genişletme çözümü. Sadece WiFi menzilini genişletmekle kalmayan ürün, aynı zamanda çok yüksek kablosuz hız desteği de sunuyor. Toplamda 1900 Mbps kablosuz hızlara (5GHz kanalında 1300Mbps, 2.4GHz kanalında 600Mbps) ulaşabilen RE500, eşzamanlı çift kanal desteği ile geleneksel menzil genişleticilere göre üç kat daha hızlı veri iletiyor. 3×3 MU-MIMO teknolojisine sahip olan cihaz, bekleme süresini azaltarak WiFi’a bağlanan her aygıt için verimliliği artırıyor. Bu güçlü teknik özelliklerle 4K video ve online oyun gibi uygulamalar, aynı anda ve sorunsuzca yapılabiliyor.

TP-Link RE500’ün üzerinde harici dört adet ve çift kanal destekli anten yer alıyor. Bu antenler 1300 metrekareye kadar (teorik olarak) WiFi menzilini genişleterek sabit bir bağlantı kurulmasını sağlıyor. Akıllı antenler, ağa bağlanan cihazların yerini saptayarak, o bölgeye yönelik WiFi’i yoğunlaştırıyor ve böylece kapsama alanını güçlendiriyor.

RE500’ün önemli özelliklerinden biri de kesintisiz çift kanal desteği sunabilmesi. Ana yönlendiricinin kanallarından biri aniden kesilse ve ana yönlendirici tek kanal yayınlayabilse bile RE500 çift kanal bağlantısını sürdürüyor. Bu sayede tüm cihazlar dengeli ve kesintisiz bir WiFi bağlantısı elde ediyor.

Ürün üzerinde bir adet Ethernet girişi yer alıyor. Böylece RE500 aynı zamanda bir erişim noktası olarak da hizmet verebiliyor. Kablolu bağlantının Ethernet kablosu ürüne takıldığında kolayca 3×3 MU-MIMO teknolojisine sahip, çift kanallı bir kablosuz erişim noktasına çevriliyor. Aynı zamanda bu girişe oyun konsolu, akıllı TV gibi cihazlar bağlanarak hızlı ve güvenli kablolu bağlantı oluşturuluyor.

TP-Link RE500 menzil genişleticinin kurulumu da son derece kolay. WiFi kapsama alanını genişletmek için en uygun yeri saptayarak ürünü o noktaya yerleştirmek çok önemli. RE500 üzerinde yer alan akıllı sinyal göstergesi, kullanıcılara en uygun noktayı bulmakta yardımcı oluyor. Ayrıca TP-Link’in iOS ve Android uyumlu ücretsiz Tether uygulaması sayesinde hem kurulum hem de RE500’ün ayarları ve kontrolü akıllı telefonlardan kolayca yapılıyor.

RE500’ün Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı 479 TL (KDV dahil) olarak açıklandı.