ABD Huawei’ye vurunca Çin de iPhone’u dövdü

Çin’in, merkezi hükümet kurumları tarafından resmi işlerde Apple’ın iPhone’larının kullanımına getirdiği yasağı, yerel yetkililerin ve devlet sahibi şirketlerin çalışanlarını da kapsayacak şekilde genişlettiği Nikkei Asia tarafından bildirildi. Bu, ülke ile ABD arasında devam eden bir teknoloji savaşının son hamlesi.

İddialar, The Wall Street Journal’ın merkezi Çin hükümet dairelerinde resmi işler için yerel olmayan markalı cihazların yasaklandığını ve çalışanların onları ofise getirmemesi gerektiğini bildirdiği bir gün sonrasında ortaya çıktı.

Apple, bu politika ile ilgili uluslararası başlıkların çoğunu yakalamış olsa da ve hisse fiyatında buna bağlı olarak bir düşüş yaşamış olsa da, Nikkei Asia politikanın diğer yabancı markalı akıllı telefonlara da uygulandığını belirtti.

Merkezi hükümet kurumları için bazı kısıtlamaların 2020’den beri yürürlükte olduğunu da iddia etti.

Bu dedikodular, Huawei dahil olmak üzere Çinli teknoloji satıcılarına yönelik çeşitli ABD kısıtlamalarının devam ettiği ve Çin’in görünüşte bir teknoloji kendine yeterlilik sürüşü ilerlettiği bir dönemde ortaya çıktı.

Bu haftanın başlarında, ülkenin yerel çip endüstrisini desteklemek için 40 milyar dolarlık bir fon başlatmak üzere olduğu bildirildi.

Çin, son yıllarda iPhone satışları için kilit bir pazar haline geldi. Analist firmalarının çoğu, bu modellerin genel küresel sevkiyat düşüşlerini yendiği bir dönemde, satıcıların ülkede premium seviye modeller için talepten yararlandığını belirtiyor.