Abdullah Gül yine çok kolay tatmin oldu

Türkiye Cumhuriyeti politik tarihinde, üçüncüden sonra cumhurbaşkanlarımız hiçbir zaman öyle aktif bir göreve sahip olmadı. Bir Fransa cumhurbaşkanı yetkisi yoktu bizimkilerde. Devletin en üstünde oturup gülücükler dağıtan, görev süresi bitince de kenarda oturup gözden kaçan insanlardı cumhurbaşkanları…

Abdullah Gül göreli olarak daha genç ve dinamik bir yapı çizen, farklı gelen bir cumhurbaşkanı olacak izlenimi uyandırmıştı ilk geldiğinde. Ne var ki onun sorunu da daha sonra hemen anlaşıldı: Sayın Gül çok hızlı ve kolay tatmin oluyordu. Örneğin bir ÖSYM sınavı yapılıyor. Soruların bazılarına baktığınızda aptalcaya yakın bir şifreleme düzeniyle hepsini dakikalar mertebesinde çözebiliyorsunuz. Ama ÖSYM başkanı Abdullah Gül ile konuşuyor, diyor ki vallahi o kitapçık yanlışlıkla öylesine şifrelenmiş. 72 katrilyonda bir ihtimal denk gelmiş. Abdullah Gül direkt olarak “ben tatmin oldum” açıklamasını yapıştırıyor. Yüreği temiz insanlar kolay inanırlar diyor atalarımız…

Ardından internetle ilgili filtreleme, yasaklar devreye giriyor. Ülkenin en tepesindeki adam Twitter kullanıyor, harika bir şey bu. Üniversite imtihanına girmediği için oradaki şifreyi anlaması çok mümkün değil ama zaten internette olduğu için dertlerimizi çözebilir sayın Gül… Ama TİB, her zamanki gibi konunun özünden kaçarak herkese söylediğini söyleyiveriyor. Bunun üzerine Gül Twitter’daki hesabında, “TİB’den bilgi aldım. Bana verilen bilgilere göre kimse zorlamaya tabi tutulmuyor. Kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor” diyor.

Söylenenlerin detaylarına baktığınım Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şunları söylüyor: “İsteyen herkesin internette özgürce dolaşabilmeli. Tartışmalar başladığında TIB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) yöneticilerini çağırarak kendilerinden ayrıntılı bilgi aldım. Bana verilen bilgilere göre, kimse herhangi bir zorlamaya tabi tutulmuyor. Kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor. Benim görüşüm, temelde hiç bir özgürlük kısıtlaması olmamalı. İsteyen herkes internette özgürce dolaşabilmeli” dedi.

Kafamızda TİB yetkilileri ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görüşmesinin nasıl geçmiş olabileceğini calındırmaya çalıştık. Bunu da sizinle paylaşmak istiyoruz:

GÜL: Son günlerde internette filtreleme sansür neyin var diyorlar

ŞEN: Tövbe!

GÜL: Yani yok diyorsun

ŞEN: Yok valla

GÜL: Dur bir saniye… Tamamdır tatmin oldum

Bu kadar kolay tatmin olan bir cumhurbaşkanınız varsa aslında bir randevu koparttınız mı yırttınız demektir.

BEN: Cumhurbaşkanım bana 10 milyon dolarlık karşılıksız kredi lazım

GÜL: Niye ki?

BEN: Lazım işte ya

GÜL: Bir saniye… Tatmin oldum tamam vezneye uğra versinler