Amazon kitap satmak için zararına tablet satıyor

Amazon karın tokluğuna tablet satıyor. IHS adlı araştırma firmasının yaptığı bir araştırmaya göre Amazon’un Kindle Fire tabletinin üretiminin 201,70 dolar ve bu fiyatın Amazon’un sattığı fiyattan yalnızca 2,70 dolar altında olduğunu belirtildi.

Amazon’un cihazdan direkt büyük bir kâr beklememesinin ve fiyatı bu kadar düşük tutmasının nedeni zaten tablette kullanılmak üzere satacağı sanal kitap ve filmlerin satışından elde edeceği gelire güveniyor olması.

Cihaz olarak ürettiği tablet ve elektronik film satışlarının birbirini tamamlayıcı unsurlar olduğunu belirten Amazon CEO’su Jeff Bezos aslında bir perakende sitesi olan Amazon’un elektronikten yüksek bir gelir beklemediğini de belirtti. Donanımın ve içeriğin karşılıklı fayda sağlayarak kârlılık getireceğini, birinin diğerini destekleyici pozisyonda kalmasını istemediklerini sözlerine ekledi.

IHS’in araştırmasına göre Kindle Fire’ın en pahalı parçası 87 dolara mal olan 7 inçlik renkli dokunmatik ekranı.

Amazon’un fiyatları düşük ve nispeten rekabetçi tutmasının en önemli bir diğer nedeni ise iPad’e rakip olmak. iPad 2’nin ekranının yarı boyutunda bir ekrana sahip olup, kamera ve mikrofonu olmadan ve hafızayı da iPad’e göre düşük tutarak hedefin maliyeti aşağı çekerek rekabet oluşturmak olduğu görülüyor.

Tabletlerin arasındaki fark üretim maliyetlerinden çok perakende fiyatlarında oldukça göze çarpıyor. 201,70 dolara üretilen Kindle Fire üzerine 2,70 dolar fark konarak satılırken, en düşük kapasitedeki iPad 2’nin 300 dolarlık maliyetine rağmen 499 dolara satılıyor olması duyanları şaşırtıyor.