Google’a RÖK gibi ceza

Google’a RÖK gibi ceza

Türkiye’da alıştığımız bir kavram Reklam Özdenetim Kurulu tarafından şirketlere irili ufaklı cezalar kesilmesi. Ama ABD’de o kadar sıkça rastlanan bir durum değil. Kabak bu sefer Google ve reklamlarının başına patladı.

Google’ın başı, yine yasa dışı reklamverenler yüzünden dertte. Üç ay önce Kanadalı bir grup eczacının izinsiz ilaçlarının reklamlarını yayınlamaktan 500 milyon dolar ceza alan internet devi, şimdi de mortgage kredilerini ödemeye yardım ettiğini iddia eden bir grubun reklamlarını yayınladığı için gergin günler yaşıyor.
Consumer Watchdog adlı tüketici haklarını korumaya yönelik bir aktivist grubun açıklamasına göre Google’ın bu reklamları yayınlamaması gerekiyordu. Ancak mortgage dolandırıcılarının elde ettiği gelirden nemalandıkları için şirket yöneticilerinin de buna göz yumduğu iddia ediliyor.
Ddolandırıcılar ise insanları, mortgage kredilerini ödemeye yardım edeceklerine dair kandırmakla suçlanıyorlar. A.B.D.’de “ipotekli evlerine haciz gelmesini engellemek” teriminin ayda 74 bin kez arandığı belirtildi. Bu alandaki reklamverenlerse tıklama başına 8,29 dolar kazanıyorlar. Yani adamlar oturdukları yerden, hiçbir şey yapmadan, insanların zaaflarından yararlanarak para kazanıyor, Google gibi bir internet devi de bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık oynayıp hiç kimseye dokunmuyor.
Google’ın ödediği 500 milyon dolarlık ceza ise yılda reklamverenlerden kazandığı 35 milyar doların yanında devede kulak kalıyor. Dolayısıyla halkı kandırmaya yönelik reklamverenlerden gelir sağlamayı pek durduracağa benzemiyor. Ancak hükümet ya da benzeri kurumlardan nüfuzlu bir yaptırım görürse durum değişir mi bilinmez.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş