Salman Rüşdi’ye Facebook çelmesi

Salman Rüşdi’ye Facebook çelmesi
Salman Rüşdi, Facebook’un gazabına uğradı, isyan bayrağını Twitter’da çekti. Facebook tarafından ilk adı Ahmed’i kullanmak zorunda bırakılan Salman Rüşdi, bunca yıllık adının sosyal ağ tarafından değiştirilmesine içerledi.
Facebook’un bu uygulamasına geçen hafta Twitter’da tepkisini koyan Rüşdi’ye gelen açıklama sosyal ağın isim kullanımlarındaki prensiplerinden dolayı Rüşdi’nin isim değişikliğine olumlu yanıt verilememesı yolundaydı. Facebook’a protesto olarak  hesabını kapatan Rüşdi kimlik fotokopisini Facebook yetkilileriyle paylaşıp kendisinin bizzat ünlü yazar Salman Rüşdi olduğunu kanıtladıktan sonra Ahmed adını kullanmaktan kurtulmuş oldu.
A.B.D.’den Rüşdi gibi çift isimli olan 20 milyon insan da aynı olayı yaşarsa ortalık nasıl karışır tahmin etmek imkansız.
Eğer Rüşdi gibi Facebook’un gazabına uğrayan ünlüler olsaydı daha neler olabilirdi:
– James McCartney dense tanır mısınız? Aslında o bir Beatles üyesi
– Charles Redford aslında bildiğimiz Robert Redford
– Keith Murdoch’ın medya devi Rupert Murdoch olduğunu söylesek soyadından çıkarmakta zorlanırdınız herhalde
–  Mitt Romney’yi ise Willard Romney Facebook’ta beğenebilirdiniz
– Stephen Cleveland ismini bilmeyen Amerikalılar ise belki de utanmalı çünkü o 22. ve 24. dönemlerinin A.B.D. başkanı Grover Cleveland.
Bazı kişilerse önlem olarak takma isimlerle sosyal ağlarda yer almayı tercih ediyor. Henüz online avcılara kurban olmamış olanlar anonim isimler kullanmayı tercih etmeye başladılar.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş