Sana giren çıkan belli değil be internet…

Sevgili internet,

Bugün sana seninle yakından ilgilenen bir şahsiyeti tanıtmak isterim. Kendisinin adı Cevdet Erdöl. Biraz bakınırsan kendisinin AKP Ankara milletvekili olduğunu görebilirsin. Kendisi senin en büyük aşığın. Seni korumak için şu anda kendini paralayıp duruyor. Seni o kadar çok seviyor ki aslında şirketlerin kendine aldığı .com.tr adreslerinden bir tanesini isminin yanına koyarak almış. Baktığında cevdeterdol.com.tr adresinin ona ait olduğunu görebilirsin. Bazıları bunu bilgisizlik olarak niteleyebilir ama onlar terbiyesiz. Biz bunu sana olan sevgisine bağlayalım.

Sana olan sevgisi o derece büyük ki seni korumak için Salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yoğun gündemine bir araştırma önergesi verdi. Aslında tam anlamıyla seni korumak için dersek yalan olur. Çünkü araştırma önergesinin konusu tam olarak şu: Çocuk ve gençlerin internet kullanırken karşı karşıya kaldığı riskleri en aza indirmek, uygunsuz ve kanunsuz içerikleri barındıran sitelerle ilgili gerekli müeyyideler… Yani daha çocukları korumak için çıkış noktamızı kaka olduğu düşünülen sitelerin beline vuracağımız odun oluşturuyor.

Erdöl, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı… Nerede aile orada Erdöl, nerede sağlık orada Erdöl. Ancak sayın milletvekilinin atladığı bazı noktalar var sevgili internet. Sen benden daha iyi bilirsin, şu anda zaten bizi senden fiilen koruyan kurumlarımız var. Mesela ben her akşam, huzur içinde yatağıma giriyorum çünkü çocuk filtresi var. Normal filtresiz internette 30 binin üstünde site kapalı. Çocuk pornocusu olma ihtimali olan tüm karşıt görüşlü siteler titizlikle inceleniyor. Buna rağmen dur bir de ben bakayım demek çok hoş olmamış gibi geldi bana. Ama tabii ben bu işleri bir kardiyoloji profesörü milletvekilinden daha iyi bilemem, o yüzden de haddimi bilip susarım.

Yine de Erdöl başkanlığındaki komisyonun değindiği ilginç bir noktayı senin de dikkatine sunmak istiyorum sevgili internet. Komisyonumuz diyor ki çocukların yaşlarıyla orantısız görüntülere muhatap kalmaları engellenecekmiş. Ah be sevgili internet peki büyüklerin yaşlarıyla orantısız görüntülere muhatap kalmalarını kim engelleyecek? Şu anda 40 yaş ve üzeri yetişkinler internette çıplak kadın resmi göremiyorlar. Neden? Çünkü temelini 1920’li yıllardan alan kanunlarımız var ve bu yüzden devletimiz istemeye istemeye site engelliyor. Biri çıksa bu kanunlarda düzenlemeye gitse diyeceğim ama biz genelde müeyyide üstüne çalışıyoruz interneti genişletme üstüne değil, sen benden iyi bilirsin bu durumu sevgili internet.

Biliyorum sen de bizi pek takmıyorsun çünkü dünyada bir sürü insan seni arkasına almış uçup duruyor. Biz hala memedeyiz popodayız. Yok siz neyseniz onu yersiniz deme bize o ağır olur ama dünyaya kıyasla bakış açımızın farklı olduğu kesin.

Ah ben internet senden korkmadan yaşamayı ne zaman öğreneceğiz bilmiyorum. Ama senin de işin zor baksana sana giren çıkan belli değil be internet…