Avea trafik falcılığı başlatıyor

Avea trafik falcılığı başlatıyor

Avea; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden akıllı ulaşım sistemleri konusunda hizmet veren öncü kuruluşu İSBAK (İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri A.Ş) ile Türkiye’nin gerçek zamanlı trafik yoğunluğunu belirleyecek ve ileriye yönelik öngörü oluşturacak sistemi hayata geçirmek üzere işbirliğine gitti. Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin ve İSBAK A.Ş Genel Müdürü Kasım Kutlu arasında imzalanan protokol ile Avea ve İSBAK mühendisleri ileri zamanlı trafik durumunun öngörüleceği bu yenilikçi Ar-Ge projesi için birlikte çalışmaya başladı.

Avea, gerçek zamanlı trafik yoğunluğu hesaplanabilmesi ve -Türkiye’de ilk kez- yoğunluktaki değişimin öngörülebilmesi için, müşterilerinin hizmet aldıkları baz istasyonun değişmesinden ortaya çıkacak bağlantı verilerini kullanacak. AveaLabs ve İSBAK mühendisleri tarafından geliştirilecek algoritma, İSBAK’ın mevcut trafik verilerinin yer aldığı gelişmiş trafik bilgi sistemine de entegre edilecek. İlk etapta İstanbul’daki ana yollar üzerinde trafik bilgileri hesaplanarak geliştirilecek uygulama, yakın gelecekte başta büyük şehirler olmak üzere tüm Türkiye’deki ana yollara uygulanabilecek. Hesaplanan trafik kullanıcılarla paylaşılarak, kullanıcıların trafiğe uygun hareket etmeleri sağlanacak.

İlk defa yoğunluk değişimi önceden öngörülebilecek, trafik kitlenmeden çözümü geliştirilecek İSBAK mühendisleri ile Avea mühendislerinin üzerinde çalışmaya başladığı ve 2013 yılında uygulanmaya başlanacak olan proje, gerçek zamanlı trafik yoğunluğu hesaplaması sunarken, geliştirilecek trafik yoğunluğu öngörü uygulaması ile hem özel hem de kamu araçları için önemli ölçüde faydalı veriler sağlanacak.

Bu çalışma ile trafik yoğunluğunun gerçek zamanlı hesaplanmasının yanında Türkiye’de ilk defa yoğunluk değişiminin önceden öngörülebileceğini ve bu sayede yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacağını belirten Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “İSBAK’la gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge işbirliği ile vatandaşlar anlık trafik yoğunluğuna göre hareket edebilmenin de ötesinde, gerçek zamanlı verilerin kullanılmasına bağlı olarak 1 saat sonraki trafik yoğunluğu da öngörerek gerekli tedbirleri alabilecek. Bu, projemizin en güçlü özelliklerinden biri olacak. Böylece sorun büyümeden müdahale edilebilecek. Ambulans ve itfaiye gibi araçlar da bu uygulama ile en doğru güzergâhları kullanarak saniyenin bile önemli olduğu çağrılara en hızlı şekilde ulaşacak. Yine aynı şekilde şehir ve bölge planlaması kapsamında yapılacak yolların en doğru güzergâhlarına da bu uygulama ile karar verilebilecek. Yapılan işbirliği ile Türkiye’ye yepyeni bir teknoloji kazandırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte bu teknolojiyi farklı sektörlere de yaymayı planlıyoruz. Hava durumu gibi biz de trafik tahmini yapacağız” diye konuştu.

“Avea ile başlattığımız bu proje bir sosyal sorumluluk projesidir”

İşbirliği kapsamında hayata geçirilecek proje ile ulaşım bilgilendirme teknolojilerine yepyeni bir açılım getireceklerini belirten İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu ise “Avea ile başlattığımız bu projeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Bu proje İstanbul nezdinde Türkiye için değer yaratıp kaynak artışı sağlayacak. Bu nedenle de bizim için çok önemli. Avea ile birlikte gerçek zamanlı bilgilendirmenin ötesinde Türkiye’de ilk defa trafik öngörü uygulamasını hayata geçireceğiz. Bu anlamda proje sadece Türkiye’de bir ilk değil dünyada bir ilk olacak. İstanbul başta olmak üzere birçok şehrimizde trafiğin çözümüne önemli katkılar sağlayacak çalışma çok yakın bir gelecekte farklı ulaşım sistemlerinde de uygulanarak trafikte gecikmeler minimize edilecek ve gereksiz beklemeler ortadan kaldırılacak. Artık ambulanslar can kurtarırken trafikte kalmayacak. Günümüzde var olanın değil geleceğin tahmin edilmesi gerekiyor. Biz de Avea ile karşılıklı olarak mühendislerimizi bir araya getirerek böylesine önemli bir projede güçlerimizi birleştirdik. Avea ailesine İstanbul’a duyduğu sorumluluktan dolayı da teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş