İnterneti anlamayanlara bileşik kaplar kanunu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer yine enteresan bir açıklama yaptı ve içine sindiremediğini söyledi. İnternet filtresinden basında yazılanlara kadar birçok şeyi içine sindirmeyen Acarer bu hafta büyük şirketlerin vergi vermemesini sindirememiş.

Acarer, “Şebekeleri her gün biraz daha fazla kullandıkları halde altyapı maliyetlerine ve masraflarına hiç katılmayan arama motorlan ve sosyal paylaşım sitelerinin, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de vergi vermemeleri bu sektörde çok ciddi rekabet ihlaline yol açıyor.” dedi. Başta STK’lar olmak üzere her kesimin bu haksızlığa karşı koymasını beklediğini anlatan Acarer, ” Altyapıcılar işletim maliyetleriyle, yeni tesis maliyetleriyle uğraşırken, o sistemler üzerinden milyon dolarlar, milyar dolarlar kazananlann hiç maliyetlere katılmaması, bunun üzerine de hiç vergi vermemesini içime sindiremedim.” değerlendirmesini yapmış.

Şimdi sayın Acarer’in sindiremediği şeyin ne olduğunu açalım: Biz yalan dolan da olsa kendimize bir internet otobanı yapmışız ki bu otobanın yapılmasında döşenmesi gereken fiberler için herhangi bir devlet desteği verilmemiş. Bu konuda fahiş paralar isteyen yerel yönetimler devlet ya da BTK gibi resmi kurumlar kanalıyla uyarılmamış. Herkes aksini iddia etse de rekabet tesis edilememiş…

Bu bilgi otobanında bütün siteler birbirinden yazı çaldığı için, reklamverenler sadece hükümet ve büyük şirketleri yalayanlara reklam verdiği için içerik sıfır. Devlet şimdiye kadar bir arama motoru yapan allahın kuluna destek vermemiş. ArGe teşviği diye önümüze sunulan destekler bir yılda çıkıyor. O zaman ne oluyor? Halkımız interneti kullanabilmek için yurt dışındaki sitelere gidiyor.

Bu noktada Acarer adamların bizim internetimizi sömürdüğünü, bize vergi vermesi gerektiğini söylüyor.

Hayır efendim eğer gerekli şartlar oluşturulmadığı için halkımız oraya gitmek zorunda hissediyorsa kendini… Sizin Cumhurbaşkanınız, Başbakanınız, Ankara’nın küfürbaz yerel yönetim erkanı Twitter’a girmek zorunda hissediyorsa kendini ve Türkçe bir muadil bulamıyorsa. O zaman o adamlar bizi kullanmıyor esas biz onları kulanıyoruz demektir bu. Kafasına çuval geçirip zorla götürmüyorlar ki kimseyi Google’a…

İnternet dediğimiz olay fizikte ortaokulda okumuş olmanız gereken bileşik kaplar kanunundan farklı değil. İçindeki suyu bir yerden diğerine aktaracaksınız. Eğer siz kendi bilginizi yurt dışına göndermek isterseniz kabınızı yukarı kaldıracaksınız. Eğer siz aşağıda kalırsanız ötekilerin suları hep size gelir zaman zaman da sizin kabı taşırır.

Yukarıdaki kaptaki su bize geliyor diye kabı tutan adamdan bizim kabı büyütmek için para istemek şuurlu bir hareket değil.

Bu kadar basit.