Bilmediğiniz yerlerde kablosuz ağlara dikkat edin

Seyahat eden pek çok kişi bilir ki birçok hava alanında ve VIP bekleme odasında sunulan internet hizmeti şifrelidir. Bu nedenle pek çok internet kullanıcısı VPN bağlantısının daha iyi olduğunu bilir. Ancak çoğunlukla bu VPN bağlantıları filtrelenmiştir ve güvenlik duvarı tarafından engellidir. Ağ yöneticileri ortak kullanıma açık Wi-Fi erişim noktalarından VPN kullanımına izin vermez çünkü bu ağın kötü amaçlar uğruna kullanılmadığından emin olmak isterler.

Ortak kullanıma açık Wi-Fi servisini kullanmak özel ve önemli bilgilerinizin siber suçluların eline geçmesine sebep olabilir. Hatta kısa zaman önce ünlülerin güvenliksiz Wi-Fi ağlarından internete bağlanarak sosyal ağ şifreleri konusunda mağdur durumda kaldıkları biliniyor.

Kaspersky Lab uzmanları VPN’inizin bloke olması durumunda kullanıcıların başvurabileceği ve dikkat etmesi gerektiği konuları şöyle sıralıyor:

• Bazı durumlarda SSL(https) eklemek yardımcı olabilir. https:// ekledikten sonra eğer yanlış bir durum olursa siteyi kullanmaktan vazgeçin.
• Diğer bir çözüm ise Wi-Fi yerine daha güvenli olan ethernet kablosu kullanmak olabilir.
• Durum her ne olursa olsun internet bankacılığı veya online ödeme servislerini kullanmayın. Çünkü bu bilgiler siber suçluların en önemli hedefleri arasında yer alıyor.