fatihÜlkenin ayakta ve herkesin tedirgin olduğu şu günlerde uzun zamandır tartışma konusu olan Fatih Projesi tablet ihalesi bugün yapılıyor. İhale Türkiye’nin geleceğine ışık tutsun diye yapılıyor ama kendi bugününe ışık tutacakmış gibi görünmüyor. Bir ihale düşünün ki şartnamesinde tabletin üstüne konacak logonun büyüklüğü bile anlatılmış. Kablosunun metresine kadar tarif verilmiş… Ama içinden o kadar çok kötü koku geliyor ki insanın içinden bugün deprem olsa da bu ihale yapılmasa diyesi geliyor.

Nedir bu kötü kokular bunları size bir nefeste sayalım. İhaleyi kim alırsa alsın bu kötü kokuların bir kısmı üstüne sinecektir. Bu ihale bu şartname ve gidişatıyla çirkindir:

 1. Bu ihale 3 seneyi kapsayan 10 milyon 600 bin tableti kapsıyor. Ama biz dünyanın en acayip ülkesi olarak 3 sene sonra teslim alacağımız tabletin ihalesini şimdiden yapıyoruz. 3 sene sonra o tabetler neye yarayacak, veya bir başka bakış açısıyla 3 sene sonra tablet mi kalacak… Bunları düşünmeden 10 milyon 600 bin aletin birden ihalesini şimdiden yapanları kendi adıma kınıyorum.
 2. Basına farklı zamanlarda yansıyan söylentilere göre bazı firmalar (adı bizde saklı kalsın) istendiği gibi incelenmesi için ürün vermek yerine sadece ürünlerin özelliklerinin yazdığı kağıtları teslim etmiş. Ama buna rağmen ihaleye girebileceklermiş. Eğer bu doğruysa, o firmanın adının büyük olmasına kanan ve bunu kabul edenleri kendi adıma kınıyorum.
 3. Bu ihalede bariz bir biçimde adresleme var: Sadece Android sistemi çalışacak tabletlerin üretilmesi için onay veren yetkilileri kınıyorum. Siz nasıl bir işletim sistemini tek işletim sistemi olarak bir ihalenin kapısından içeri sokabilirsiniz? iOS ve Windows’un buraya alınmamasını nasıl açıklayacaksınız? Yetersizlikle mi? Tarih sizi çok farklı yazacak…
 4. Başbakan 12 Haziran 2011 seçimlerinden önce tüm dünyaya tablet projesi yapacaklarını duyurmuştu. O zamanlar 16 milyon tablet ve 7.5 milyar dolarlık bir proje olarak duyurulan bu sistem için o tarihten bu tarihe pilot dağıtımlar dışında hiçbir şey yapılmadı. O kadar zaman dilimi içinde ülke gibi olan bir ülke kendi işletim sistemini yazardı ki yazılmışı vardı en azından bunu kullanırdı. Ama yapmadık. Bunun yapılmasını düşünmeyenleri kendi adıma kınıyorum.
 5. Projenin içinde satışa çıkarılacak olan tabletlerin hiçbirinde mobil bağlantı olmayacak. çocuklar okulun dışına çıktıkları zaman tableti defter ve kitap olarak kullanacaklar. Bu konuda genel uyarılara rağmen hiçbir adım atılmadı. Bu da hepimizin ayıbı olsun.

Projenin detaylarıyla ilgili daha konuşacak çok şey var. Bunları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

10 YORUMLAR

 1. O firmalardan biri Vestel olabilir.

  Biraz ütopik olabilir fakat Çin’de ucuza ürettikleri tabletleri devlete, daha doğrusu bize kakalayabilirler. Sonuçta sadece kağıtta yazan donanım bilgisiyle bilmem kaç milyon liralık ihaleye katılıyorlarsa bunu da yapabilirler. O tabletlerin de 6 ayı geçmeden pilleri bozulur. Düşer, ekranı kırılır, dokunmatiği çalışmaz vs. Servisler bu dandik tabletlerle dolar.

  Bunları yapacaklarına bilgisayar labarotuvarlarının sayısı arttırsalar? Bilişim öğrencisiyim. Bilgisayar olmazsa olmaz, ama iki kişiye bir bilgisayar düşüyor. Bize şimdi tablet gelse napacağım ben? Visual Studio çalışıyor mu tablette? Kod yazabilecek miyim? Hayır. E benim için ne anlamı var? Koca bir hiç.

 2. Halıcıoğlu rampasını çıkamayan otobüslerin tanesine 1.250.000 € verip 60 adet almadan önce gerekli analizi yapmayan, hatta ihale şartnamesini bile o otübüs üreticisi firmaya yazdıran bir zihniyetten bahsediyoruz.
  O zihniyet tabletleri de kağıt üzerinde inceler elbet.

  Sahi o otobüsler ile belediyeyi zarara sokan yöneticiler hakkında işlem yapıldı mı?

 3. Yazının abartılmış olduğunu düşünüyorum, evet ihaleleri eleştirel şekilde incelememiz şart ama örneğin şartnamede android var diye sanki android ios veya windows işletim sisteminden daha aşağıdaymış, satın aldığımız tabletlerin büyük çoğunluğu android değilmiş gbi anlatmamak lazım. Bir de mobil bağlantı olmaması okul dışında tableti kitap haline getirmez bu da abartı, wifi olduktan sonra hemen her yerde rahatlıkla internete bağlanılabilir tabii internet güvenliğiyle ilgili alacakları kararlar hala meçhul.

 4. Ben bilişim sektöründe de faaliyet gösteren Türkiye’nin büyük gruplarında çalışmış bir iş geliştirmeci olarak, Fatih projesi için perdenin arkasında politikacıların ya da yakınlarının olduğu şirket kurulumları, el değiştirmeler, ihale öncesi pazarlıklar..kısaca adil bir ihale sürecinde olmaması gereken ne varsa gördüm.. Senelerdir hükümete yakın isimler şirketler, yakınlara yakın olanlar, yakın olmadığı halde onu bu şekilde satanlar.. tümü çantacılık yaparak Fatih projesinden kendileri de nemalanmak için sıradalar, hatta kavgalılar..resmen hırsızlık peşinde koca koca şirketler, koca koca adamlar.. AB müktesebatında 3 yıldır bekletilen ihale muktesebatı geçirilmeli ve uygulanmalı. Başka yolu yok.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.