457 milyon internet kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük online nüfusuna sahip olan Çin’de hükümetin son dönemde uygulamış olduğu katı kurallar doğrultusunda web sitelerinin sayısı hızla azalıyor. Bunun yanı sıra ise Pekin’de ‘kabul edilemeyecek’ durum ve içeriklere yönelik uygulanan sıkı bir sansür uygulaması da bulunuyor.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS)’den gelen bir açıklamaya göre Çin’deki web sitelerinin 2010 sonu rakamlarına göre şu anda yüzde 41’lik bir azalma görünüyor. Bir CASS yetkilisinin açıklamasına göre Çin’de online konuşma özgürlüğü oldukça yüksek ancak bazı birkaç siteninn de bu konuşma özgürlüğünün aksine kapandı. 2009’da başlayan sansür uygulamaları genel hatları ile online pornografiye yönelik olmasına rağmen farklı içerikteki sitelerin kapanmış olması da gelen bilgiler arasında. 2010’da web sitelerinin sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 78,6’lık bir artış olduğu gözlemlenmesi, içeriğin güçlendirildiği konusunda bir algı yaratmış durumda.
Yılın ilk günlerinde Çin’in web polisi Arap yarımadasındaki ayaklanmalara benzer konuşmalar ile ilgili internet aramaları tespit edildi. Ayrıca geçen ay da hğkğmrt Çin’in eski devlet başkanı ile ilgili hasta olduğuna dair çıkan yerli Twitter sitesindeki bilgilendirme için de sansür getirilmişti.
Electronic Arts (EA)’ten Salı günü gelen açıklamaya göre şirket Bejeweled, Plants vs. Zombies gibi oyunların yaratıcıs PopCap Games’i bünyesine katıyor. 750 milyon dolar civarındaki değere sahip olan şirket ile oyun devi arasındaki anlaşmanın Ağustos onu sonuca varması bekleniyor. PopCap’in,  EA’nın en önemli dijital iş kolu haline gelecek olması ile beraber oyun içinde satın alınabilecek olan ürünler sayesinde bir gelir kaynağı sağlaması bekleniyor.
EA!nın dijital mecradaki satın almasını 2009 yılında gerçekleşen PlayFish’i 275 milyon doların yanı sıra, Angry Birds oyununun yayıncısına ise 20 milyon dolara ödenmiş bir satın alma bulunuyor. EA ayrıca ilk çeyrek gelirinin 975 milyon dolar olduğunu paylaşmıştım. İkinci çeyrekte ise yüzde 5 ila 15 arasındaki EA’nın pazar payında 79 sentlik bi değer kaybı yaşanırken, son ürünle 22 sentlik değer kaybederek hisseler 24,17 sent ile hisse senetleri satışa sunuldu.