• Adalet Bakanlığı personeli bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım adliyelerden alınması gereken tercüme edilmiş adli sicil kayıtlarını e-devlete aktardı. Böylece örneğin sabıka kayıtlarını İngilizce Fransızca Almanca İspanyolca italyanca ve Flemenkçe alabiliyor. Şimdiye kadar bu işlem 152 bin kere uygulanmış.
  • Hatalı park nedeniyle otoparka çekilen araçların yeri “e-devlet”ten “anlık bildirim”le öğrenilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre e-devlette başlatılan yeni uygulama ile sürücüler, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini e-devlet kapısında kayıtlı e-posta ve mobil uygulama üzerinden anlık bildirim ile öğrenebilecek. Yine bu açıklamaya göre araç sahipleri, e-devlet üzerinden son 5 yıldaki kaza ve ceza bilgilerini görüntüleyerek “barkodlu belge” oluşturma imkanına da kavuştu.
  • Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Meclis Tutanak Hizmetleri Başkanlığının stenograf ihtiyacını karşılamak amacıyla TBMM Stenografı Kursu ve Stenograftık Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda azami bir yıl süreli stenografı kursu açılacak.
  • Vatandaşlar, kamuoyunda “Adnan Hoca” olarak bilinen Adnan Oktar’ın dini içerikli olduğunu iddia ettiği programlama yönelik Radyo ve Televizyon Üst Kurulunu (RTÜK) şikayet yağmuruna tuttu.  Sadece son iki buçuk aylık dönemde toplam 444 “Adnan Oktar” şikayeti alan Üst Kurul ise söz konusu yayınlanan A9 isimli televizyon kanalından değil, kurumun denetim alanı dışında kalan YouTube ve sosyal medya üzerinden yapıldığını saptadı.
  • Maliye Bakanlığı, e-devlet uygulamalarında yeni dönemin öncüsü sayılabilecek bir sistemi başlatıyor. Artık mükellefler, vergi dairesine gitmeden bütün işlemlerini elektronik ortamda yürütebilecek. Söz konusu düzenleme hayata geçtiğinde kamu hizmeti alan esnafın, fiziksel olarak ilgili kuruma gitmesine gerek kalmayacak ve böylece sıra beklemesi gerekmeyecek, e-devlet sistemi sayesinde yazılım kontrolleri ile insan kaynaklı hatalar da en aza indirilebilecek, hata olsa bile tespiti ve telafisi daha kolay ve hızlı olacak. İş ve işlemlerde oluşabilecek her türlü suistimal ihtimali de asgari seviyeye indirilecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.