Evrensel fon tüm çocukları internete sokacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Kavuşak Köyü Kınık Mezrası’nda “Evrensel Hizmet Kesintisiz Telefon ve İnternet Erişimi” açılış törenine katıldı. Bakan Yıldırım, elektronik haberleşme altyapısı olmayan veya yetersiz olan yaklaşık 2 bin 500 köy ve mezranın internet ve telefon şebekesine ulaşacağını açıkladı.

Kınık Mezrası’nda düzenlenen törene Bakan Yıldırım’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Haberleşme Bakanı Ersan Saner, Türk Telekom Bölge Müdürü Muhammet Katmer, Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile çok sayıda kurum müdürü katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldırım, ‘Evrensel Hizmet Kesintisiz Telefon ve İnternet Erişimi’ sistemi sayesinde internete girmeyen, bilgiye ulaşmayan çocuğun kalmayacağını söyledi. Türkiye’nin bilgi toplumu olması için gayret gösterdiklerini anlatan Yıldırım, “Devir değişti. Eskiden büyüklerden bir şeyler öğreniliyordu, şimdi küçüklerden. Köylerdeki büyüklerimiz çocuklardan interneti öğrenecek.” dedi.

Türkiye’de 8 yıl önce köylerde yol ve su sıkıntısının yaşandığını belirten Yıldırım, günümüzde yapılan hizmetler sayesinde köylerin artık bu hizmet yerine internet ve şebeke sisteki istediğini söyledi. Yıldırım, artık Bitlis’in, Muş’un köyündeki bir teyzenin kendilerini ‘bize yol ve su getir’ diye değil, internet için aradığına dikkat çekti. Yaptıkları çalışmada Türkiye’de bin 500 köyde internet ve telefon şebekesinin olmadığını tespit ettiklerini dile getiren Bakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü- “Bu köylerde ne kablolu ne da kablosuz bağlantı yoktu. Buna kayıtsız kalamazdık. Kınık halkı bu hizmete nasıl ulaşıyorsa diğer köylerimiz de ulaşacak. Biz aradaki farklar ortadan kalksın diyoruz. Batı ile doğu arasında uçurum gibi fark vardı. Batıya hizmet iyi ve hızlı gitti. Doğu’da böyle olmadı. Bunun bedelini ödedik, bir daha böyle olmasın istiyoruz. Batıda ne oluyorsa doğuda da olsun diyoruz.” Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise kırsal alana her türlü hizmeti götürdüklerini belirterek, ulaştırma konusunda yapılan çalışmalardan dolayı Bakan Yıldırım’a teşekkür etti.

Editörün notu: Evrensel Hizmet Fonu GSM firmaları ilk çıktığında onların gelirleri üstünden belli bir oranda alınan ücretti. Bunun alınmasının sebebi, kurumların sadece büyük şehirlere, nüfusun yoğun olduğu bölgelere yatırım yapacağı korkusuydu. Onlardan bir ücret alınacak, sonra alınan ücretle hizmet götürmenin çok zor olduğu alanlara bu parayla hizmet verilecekti. Şu anda GSM firmalarından alınan bu ücretle, sabit internet hizmeti için alt yapı kuruluyor.